Infolinia:61 640 64 64
Pn-Pt: 9:00-17:00, Sb: 9:00-13:00

SWISS

SWISS startuje ku nowej przyszłości z Lufthansą.
Rada nadzorcza Lufthansy, zarząd oraz główni akcjonariusze SWISS wydają zgodę na włączenie SWISS do Grupy Lufthansa.

"Zielone światło" dla Lufthansy i SWISS: Rada nadzorcza spółki Deutsche Lufthansa AG oraz zarząd linii lotniczych Swiss International Air Lines AG zaakceptowały model biznesowy opracowany przez obie spółki w celu przejęcia SWISS i jego integracji z Grupą Lufthansa. Transakcja uzyskała poparcie Konfederacji Szwajcarskiej, Kantonu Zurych oraz pozostałych głównych akcjonariuszy. Dotychczas podobną akceptację uzyskano już od ponad 80% właścicieli kapitału akcyjnego SWISS.


Prezes i Dyrektor Generalny Lufthansy Wolfgang Mayrhuber zwrócił uwagę na korzyści, jakie integracja przyniesie obu przewoźnikom: "Oto połączenie Lufthansy i SWISS, dwóch znanych na całym świecie linii lotniczych oferujących wysoki poziom jakości usług. Najistotniejszym aspektem ich integracji jest fakt, iż będzie ona źródłem wyraźnych korzyści dla naszych klientów. Obie spółki zyskają na atrakcyjności dzięki większej liczbie destynacji, lepszym połączeniom, kompleksowym programom lojalnościowym dla pasażerów oraz wspólnemu dostępowi do lounge na lotniskach. Ich fuzja przyniesie korzyści nie tylko Szwajcarii i Niemcom, ale także naszym partnerom w sojuszu Star Alliance, a ponadto doprowadzi do umocnienia europejskiego sektora lotniczego".

Odnosząc się do pomyślnego zakończenia negocjacji z Lufthansą, Prezes i Dyrektor generalny SWISS Christoph Franz powiedział: "Jako członek Grupy Lufthansa SWISS będzie mógł przez długi czas oferować jeszcze lepsze połączenia pomiędzy Szwajcarią i światem. Rozszerzenie usług poprzez integrację z wiodącą siecią Lufthansy, koordynacja planów lotów oraz uzyskanie dostępu do lounge i partnerów niemieckiego przewoźnika sprawią, że SWISS stanie się jeszcze atrakcyjniejszy dla swoich klientów. Z drugiej strony, stworzenie konkurencyjnej struktury kosztów będzie w dalszym ciągu stanowić podstawę dla pozytywnego rozwoju SWISS". Dlatego też SWISS będzie nadal realizować program restrukturyzacji ogłoszony w styczniu 2005 r. Spółka wciąż zamierza w niedługim czasie sfinalizować negocjacje w sprawie nowych układów zbiorowych, zgodnie z założeniami porozumienia w zakresie płac osiągniętego podczas weekendu z trzema związkami zawodowymi reprezentującymi personel naziemny. Christoph Franz dodał: "Porozumienie o integracji jest gwarancją uczciwego rozwoju centrum operacyjnego w Zurychu, wzrostu liczebności naszej floty samolotów długodystansowych, poprawy wysokiej klasy marki SWISS oraz trwałej obecności SWISS jako operacyjnej linii lotniczej z główną bazą w Szwajcarii".

Z myślą o długoterminowym zachowaniu należącej do SWISS infrastruktury lotniczej, powstanie niezależna fundacja utworzona na 10 lat według prawa szwajcarskiego. Będzie ona uprawniona do wysunięcia kandydatury jednego członka rady nadzorczej Lufthansy oraz dwóch członków zarządu SWISS.

Przejęcie SWISS pozwoli Lufthansie na dalsze umocnienie swojej pozycji jako przewoźnika dysponującego wiodącą na świecie siatką połączeń. Dzięki dostępowi do atrakcyjnego rynku o ogromnym potencjale gospodarczym i ujednoliceniu ruchu pomiędzy sąsiadującymi krajami, Lufthansa trwale umocni swoją pozycję konkurencyjną. Już z początkiem zimowego rozkładu lotów 2005/06, klienci obu firm będą mogli korzystać z poszerzonej oferty światowych usług.

Realizowane przejęcie pozwala osiągnąć istotne efekty synergii zarówno w obszarze dochodów, jak i kosztów, które będą stopniowo rosnąć i - począwszy od 2007 r. - przyniosą ok. 160 mln EUR (tj. ok. 250 mln CHF) rocznie.
Aktualności SWISS: 2005-03-29