Infolinia:61 640 64 64
Pn-Pt: 9:00-17:00, Sb: 9:00-13:00

SAS

Pierwszy samolot SAS z Polski do Norwegii wystartował z Krakowa
W niedzielny poranek, 30 marca 2008 roku w Hali Odlotów Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków – Balice, odbyła się uroczystość inauguracji bezpośredniego połączenia na trasie Kraków – Oslo obsługiwanego przez Skandynawskie Linie Lotnicze SAS.

Uroczystego przecięcia wstęgi symbolizującego nie tylko pierwszy w historii lot SAS z Krakowa do Oslo, ale także pierwszy w dziejach SAS rejs z Polski do Norwegii dokonali wspólnie przy stanowisku odpraw:
Pan Marian Mikołajski - Konsul Honorowy Norwegii w Krakowie, Pan Janusz Kahl - Konsul Honorowy Danii i Szwecji w Krakowie, zastępca Prezydenta Krakowa Pan Tadeusz Trzmiel, Prezes Portu Lotniczego im. Jana Pawła II – Pan Kamil Kamiński oraz Dyrektor Generalny SAS w Polsce - Pan Karl-Goran Karlsson.
Na inauguracji obecni byli także zaproszeni przedstawiciele Portu Lotniczego, służb lotniskowych, dziennikarze i reprezentanci renomowanych biur podróży.

Miłym zaskoczeniem dla podróżnych był smaczny poczęstunek, dla wszystkich gości i pasażerów przygotowano szampana, przekąski i słodycze. Niemniejszą niespodzianką dla załogi samolotu, który wylądował w Krakowie było uroczyste powitanie na płycie lotniska i wręczenie kwiatów przez konsuli honorowych Norwegii, Danii i Szwecji oraz zastępcę Przezydenta Krakowa i Dyrektora Generalnego SAS.

Na pokładzie Boeinga 737 linii SAS Norge obsługującego pierwszy lot z Oslo do krakowskich Balic przyleciało 52 pasażerów, natomiast do Oslo samolot zabrał 134 pasażerów.
Warto przy tym wspomnieć, że pasażerowie rejsu SAS nr SK 4799 do Oslo jako jedni z pierwszych na krakowskim lotnisku skorzystali z przywilejów, które dają nowe procedury tranzytowe obowiązujące kraje strefy Schengen i nie byli poddawani granicznej kontroli paszportowej.

Cała Norwegia w zasięgu ręki z SAS
Nowe połączenie realizowane jest 3 razy w tygodniu- we wtorki, czwartki i niedziele według rozkładu: wylot z Oslo o 7.30 przylot do Krakowa o 9.35; wylot z Krakowa o 10.25, przylot do Oslo o 12.30.

Rejsy na trasie Kraków - Olso są obsługiwane przez SAS Norge, który w kooperacji z Wideroe oferuje najdogodniejszą, największą siatkę połączeń wewnątrz Norwegii. Dzięki temu pasażerowie zyskują możliwość dogodnego podróżowania do większości norweskich miast – tak kierunków biznesowych jak i turystycznych.

Samoloty lądują na lotnisku Oslo Gardermoen położonym najbliżej stolicy Norwegii. Dojazd do Oslo w niecałe 20 min zapewnia komfortowy pociąg Aeroport Express, a także tradycyjne koleje (czas przejazdu ok. 45 min) i regularne linie autobusowe.
Na wymienionej trasie latają 134 miejscowe samoloty Boeing 737, a lot trwa blisko dwie godziny.
Aktualności SAS: 2008-03-31