Infolinia:61 640 64 64
Pn-Pt: 9:00-17:00, Sb: 9:00-13:00

SAS

Do 2020 roku SAS ograniczy emisję dwutlenku węgla o 20 procent
Grupa SAS wdraża nową strategię na rzecz ochrony środowiska naturalnego, której elementem jest osiągnięcie ambitnego strategicznego celu, jakim jest poprawa stanu środowiska.

Jest nim ograniczenie do 2020 roku emisji dwutlenku węgla o 20 procent w porównaniu z rokiem 2007. Cel ten będzie realizowany przy założeniu, że liczba pasażerów będzie rosła o 4 procent rocznie i że każda jednostka produkcyjna ograniczy do roku 2020 emisję dwutlenku węgla o połowę.
Ograniczeniu temu będzie służyło zastosowaniu dwóch metod: wdrożenie rozwiązań oszczędzających energię oraz mieszanie paliwa do silników odrzutowych z paliwem pochodzącym z odnawialnych źródeł energii.

Cel ten zakłada istotną pragmatyczną zmianę, dzięki której krzywe ilustrujące liczbę pasażerów i poziom emisji dwutlenku węgla będą podążać w przeciwnych kierunkach. Zgodnie z przewidywaniami popyt na usługi lotnicze będzie się zwiększał, a łączny poziom emisji ma się zmniejszać.
W dalszej perspektywie, tj. do 2050 roku, Grupa SAS ma zamiar osiągnąć zerowy poziom emisji szkodliwych gazów cieplarnianych określony przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA.

Realizacja tego strategicznego celu wymaga wdrożenia szeregu krótko i długofalowych działań. Przemysł lotniczy wiele z nich już zaczął wdrażać; działania te mają miejsce na czterech obszarach, są to:

rozwiązania technologiczne (na przykład alternatywne paliwa, samoloty nowej generacji o lepszej aerodynamice i wyposażone w bardziej wydajne silniki)
infrastruktura (na przykład Jednolita Europejska Przestrzeń Powietrzna i rozwiązania przyjazne środowisku)
działania operacyjne (na przykład ograniczenie zużycia paliwa w codziennej działalności)
środki kontroli o charakterze finansowym (na przykład wspólnotowy system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych).

Poza ograniczeniem emisji dwutlenku węgla, linie należące do Grupy SAS oraz należące do niej firmy naziemne będą najpóźniej od 2011 roku korzystać wyłącznie z samochodów przyjaznych środowisku oraz uzyskają certyfikat ISO 14001 - standard zarządzania środowiskowego, co sprawi, że linie lotnicze SAS staną się najbardziej przyjaznym środowisku przewoźnikiem w Europie.
Aktualności SAS: 2008-03-04