Meridiana - bilety lotnicze

Rok utworzenia 2010
Centrum lotnicze Mediolan Malpensa Airport
Siedziba Olbia - Costa Smeralda Airport
Program frequent-flyer Hi-Fly
Flota Airbus A319, Airbus A320-200, Airbus A330-200, McDonnell Douglas MD-82
Typ linii tanie linie
Meridiana
Linie lotnicze Meridiana
Linie lotnicze Meridiana to tani włoski przewoźnik, którego siedzibą jest port lotniczy Olbia - Costa Smeralda Airport na Sardynii a głównym lotniskiem operacyjnym jest Cagliari-Elmas Airport. Meridiana wywodzi się z prywatnego przedsiębiorstwa lotniczego Alisarda założonego w marcu 1963 roku przez księcia Aga Khana, którego nadrzędnym celem było promowanie turyzmu na Sardynii. Alisarda funkcjonowała początkowo jako przewoźnik regionalny obsługujący północną część wyspy dostępną ówcześnie tylko drogą morską. W latach 60-tych i 70-tych flotę linii zasiliły maszyny typu Nord-262 oraz Fokker-27 i DC9-14 co pozwoliło na poszerzenie działalności o takie destynacje jak Rzym, Mediolan, Cagliari, Genuę, Turyn, Bolonię oraz Pizę. Dalsza ekspansja doprowadziła w 1991 roku do nadwyczajnego zgromadzenia akcjonariuszy firmy, którzy postanowili zmienić profil firmy i nadać jej nową nazwę. Od tej pory przewoźnik ten funkcjonuje jako Meridiana S.p.A.

Meridiana jako Meridiana Group kontroluje inne włoskie linie lotnicze - eurofly S.p.A., obsługujące rynek turystyczny oraz kierunki międzykontynentlne. Eurofly z siedzibą w Mediolanie - Milano Malpensa Airport lata do Egiptu, Hiszpanii, Grecji, na Malediwy, do Sri Lanki, Tanzanii, Kenii, Meksyku oraz do Nowego Jorku. Linie te powstały w 1989 roku w Turynie, a ich głównymi udziałowcami są Alitalia oraz Olivetti. W grupie Meridiana, eurofly pełni rolę przewoźnika wakacyjnego, oferującego loty sezonowe do najodleglejszych zakątków świata najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Meridiana-eurofly obsługuje takie włoskie porty lotnicze jak Florencja, Neapol, Trapani, Rzym, Turyn, Bari, Catania, Mediolan, Olbia, Wenecja, Bolonia, Lampedusa, Palermo, Werona, Pantelleria oraz Cagliari. Zagranicznymi destynacjami natomiast są takie miasta jak Kair, Prisztina, Barcelona, Casablanca, Nowy Jork, Kiszyniów, Mombassa, Sharm-el-Sheikh, Bukareszt, Colombo, Londyn, Moskwa, Tel-Aviv, Dakar, Madryt i Paryż oraz wyspy Malediwy, Mauritius, Fuerte Ventura, Teneryfa, Zanzibar i Santorini.

Flota Meridiany opiera się na 22 samolotach typu McDonnell Douglas MD-82 (18 maszyn) oraz Airbus A319-112 (4 maszyny). Te właśnie maszyny operują na najkrótszych trasach, głównie przesiadkowych. Ich serwisem i utrzymaniem zajmuje się baza w Olbii i Florencji. Flota eurofly natomiast, składa się z samolotów typu Airbus A320 ze 180 miejscami pasażerskimi (8 maszyn) oraz A330-200 (4 maszyny) mogącymi przewieźć 26 osób w klasie biznes i 256 osób w klasie ekonomicznej. Te drugie używane są na trasach międzykontynentalnych. Choć obaj przewoźnicy należą do jednego przedsiębiorstwa i łączy je bliska współpraca, ich samoloty łatwo dają się odróżnić dzięki logo umieszczonemu na ogonach maszyn: eurofly eksponuje czerwoną literę "e", natomiast logo Meridiany ma odniesienie do łacińskiej nazwy instrumentu służącego do pomiaru wysokości Słońca i jest to biały okrąg na czerwonym tle z kilkoma przecinającymi go załamanymi liniami.