Blue1 - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1987
Centrum lotnicze Sztokholm -Arlanda Airport
Siedziba Helsinki-Vantaa Airport
Program frequent-flyer EuroBonus
Alianse Star Alliance
Flota ATR72, Avro RJ85, Boeing 717, Saab 2000
Typ linii linie regulrne
Blue1
Linie lotnicze Blue1
Linie lotnicze Blue1 to fiński regionalny przewoźnik należący do grupy SAS (Skandinavian Airlines System). Historia Blue1 sięga roku 1987 kiedy to powstał ich prekursor Air Botnia a rok później odbyły się pierwsze loty. Swoją nazwę nosi od 2004 roku a tego samego roku Blue1 stał się pierwszym regionalnym przewoźnikiem, który dołączył do Star Alliance.
Blue1 w bardzo krótkim czasie zyskał mocną pozycję w Finlandii i obecnie ustępuje miejsca tylko narodowemu przewoźnikowi, czyli liniom Finnair. Siedzibą i jednocześnie bazą główną Blue1 są Helsinki (lotnisko Vantaa). Ważnymi portami lotniczymi dla Blue1 są: Sztokholm Arlanda, lotnisko w Kopenhadze i norweskie Oslo. Linie te za cel postawiły sobie obsługę klientów indywidualnych z Europy Północnej udających się na wypoczynek jak i tych, którzy wybierają się w podróż służbową. Dlatego też, szczególny nacisk kładzie się na jakość i innowacyjność usług świadczonych na rzecz pasażerów Blue1. W tym względzie na uwagę zasługuje rok 2006, kiedy to Blue1 rozpoczęły ekspansję na szeroką skalę otwierając takie kierunki jak: Berlin, Hamburg, Paryż, Warszawa (loty już wycofane), Londyn, Zurych, a z myślą o urlopowiczach do siatki połączeń dołączyły: Nicea, Rzym, Barcelona i Ateny. Aby podnieść komfort podróżowania Blue1 wprowadziły klasę Economy Extra, najpierw na trasach skandynawskich, potem na rejsach europejskich i w końcu na lotach krajowych. Opcja ta pozwala na odprawę w klasie biznes, dowolność wyboru miejsc, elastyczną taryfę z możliwością przebukowania, bezpłatny posiłek oraz dodatkowe punkty w programie EuroBonus. Obecnie linie Blue1 oferują rejsy na kierunkach krajowych z takich portów lotniczych jak: Helsinki, Kittila, Kuopio, Oulu, Tampere, Turku, Vaasa, Ivalo oraz Rovaniemi, a w lutym 2009 ruszą wyloty z Kuusamo. Warto zwrócić uwagę na porty lotnicze w Rovaniemi i Kuusamo, które to leżą w krainie Laponii i są szczególnym celem podróży wielbicieli wypoczynku zimowego na śniegu. Jeśli chodzi o kierunki europejskie, Blue1 obsługuje takie destynacje jak: Londyn, Rzym, Paryż, Nicea, Ateny, Mediolan, Zurych, Barcelona oraz skandynawskie stolice, czyli Kopenhagę, Oslo, Sztokholm i Goteborg. Na sezon letni 2009 planowane są rejsy do Biarritz, Splitu oraz Dubrownika.

Flota Blue1 sklada się z 11 maszyn typu: MD 90-30, Bae Avro RJ-100 oraz Bae Avro RJ-85 mogących pomieścić kolejno 166, 99 i 84 osoby. Każdy z samolotów nosi imię pochodzące od nazwy miejscowości lub jeziora w Finlandii.