Air One - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1983 (Aliadriatica), 1995 (Air One), 2010 (Air One Smart Carrier)
Centrum lotnicze Malpensa Airport, Pisa Airport (od 1 lipca 2011)
Siedziba Fiumicino, Włochy
Program frequent-flyer MilleMiglia
Flota Airbus A320-200
Firmowy slogan Air One, my number one.(Air One, mój numer jeden.)
Typ linii tanie linie
Air One
Linie lotnicze Air One
Air One Smart Carrier to aktualnie filia linii Alitalia z bazą na lotnisku Milan Malpensa oraz biurowcami we Fiumicino. Przed fuzją Air One działały jako niezależne, włoskie linie lotnicze, utworzone w 1983 roku pod nazwą Aliadriatica, używaną do roku 1995. Firma była drugim co do wielkości włoskim przewoźnikiem operującym na 36 trasach krajowych, europejskich oraz do Ameryki Północnej. Airone to po włosku czapla, dlatego znajduje się ona na logo firmy.

Utworzony w 2006 roku AirOne CityLiner, obsługiwał połączenia regionalne - w 2007 roku linia zanotowała 37% udziału w przewozie regionalnym. W roku 2008 linie połączyły siły z drugim włoskim przewoźnikiem - Alitalia, dzięki czemu przewoźnik obsługiwał siatkę 70 destynacji krajowych i zagranicznych, ponad 2300 lotów tygodniowo, oraz 6 ważnych portów lotniczych: Rzym Fiumicino, Milan, Turyn, Wenecja, Neapol i Katania. Ten model organizacyjny miał zapewniać szybki transport z włoskich prowincji do Europy i reszty świata. Ponadto, relacje obejmowały resztę kraju z 23 portami docelowymi. Alitalia gwarantowała także większą ilość połączeń międzynarodowych i międzykontynentalnych: 47 kierunków do Europy i reszty świata w połączeniu z wygodnymi dolotami wewnątrz kraju. Od grudnia 2008 roku Air One jest częścią Compagnia Aerea Italiana (CAI), która w całości przejęła Air One oraz Alitalia. Alitalia nadal używa kodów Air One (AP) dla lotów obsługiwanych przez Alitalia Express oraz przez Volareweb.com.

Linie te oficjalnie już nie istnieją i wpisują się w nurt działań Alitalia. Od marca 2010 Air One odnowiło działalność jako linia typu low-cost na trasach z Milan Malpensa, na rzecz Alitalia. Flota Air One to aktualnie 5 maszyn Airbus A320-200, pozostałe opatrzone logo z czaplą obsługują loty Alitalia.

Air One Smart Carrie współpracuje również z przewoźnikami: Aegean Airlines, Air Baltic, Air Canada, Air Malta, Austrian Airlines, Croatia Airlines, Ethiopian Airlines, LOT Polish Airlines, Swiss, TAP Portugal, United Airlines oraz US Airways.