Qantas - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1920
Centrum lotnicze Sydney Airport, Melbourne Airport
Siedziba Botany Bay, Sydney, New South Wales, Australia
Program frequent-flyer Qantas Frequent Flyer
Alianse Oneworld
Flota Airbus A330-200, Airbus A330-300, Airbus A380-800, Boeing 737-400, Boeing 737-800, Boeing 747-400, Boeing 747-400ER, Boeing 767-300ER, Boeing 787-8, Boeing 787-9
Firmowy slogan The Spirit of Australia (Dusza Australii)
Typ linii linie regularne
Qantas
Linie lotnicze Qantas
Qantas Airways Limited to narodowe linie Australii. Oryginalna nazwa to QANTAS - akronim od Queensland and Northern Territory Aerial Services. Przewoźnik przezywany Latającym Kangurem posiada swoją siedzibę przy lotnisku w Sydney. Są to największe australijskie linie a zarazem drugie na świecie w rankingu najdłużej działających.

Przewoźnik rozpoczął działalność w roku 1920 jako Queensland and Northern Territory Aerial Services. Flotę początkowo stanowiły maszyny Avro 504K. Loty międzynarodowe rozpoczęły się w 1935 roku tarsą z Darwin do Singapuru. W połowie roku 1959, kupując Boeinga 707-138, Qantas wkroczyły w erę samolotów odrzutowych.

Qantas wykorzystywały małą animację promocyjną na swojej stronie internetowej, aby rozpowszechnić możliwość korzystania z Internetu w samolotach A380. Aktualnie kampania reklamowa wykorzystuje reedycje dziecięcych chórów Petera Allena I Still Call Australia Home do filmików pokazujących australijskie krajobrazy. Wcześniej kampania skierowana do telewidzów amerykańskich przedstawiała misia koala, który nienawidził Qantas za to, że niszczą jego ciche życie (główne hasło brzmiało: I hate Qantas).

W swojej siatce połączeń linie posiadają 19 miejscowości w Australii oraz 21 w 14 innych krajach, położonych w Afryce, obu Amerykach, Azji, Europie oraz Oceanii, z wyłączeniem tych obsługiwanych przez oddziały. Na rynku wewnętrznym, Qantas reklamuje wszystkie loty bezpośrednie między Adelaide, Brisbane, Canberra, Melbourne, Perth a Sydney jako Qantas CityFlyer.

Ofertą wyróżniającą te linie są loty czarterowe nad Antarktykę obsługiwane w imieniu Croydon Travel. Pierwsze krajobrazowe wycieczki nad Antarktykę odbyły się w 1977 roku. Później loty te wstrzymano, w związku z wypadkiem na tej trasie, samolotu linii Air New Zealand. Qantas wznowiły je dopiero w 1994 roku. Choć loty krajobrazowe nie wymagają lądowania, łączą się jednak ze specyficznymi działaniami polarnymi oraz przetrenowaniem załogi w zakresie zjawisk takich jak śnieżyca, która przyczyniła się do tragedii Air New Zealand. Poza lotami arktycznymi, linie udostępniają podróżnym system rozrywki, zainstalowany w samolotach. W obrębie floty doświadczenie lotu opisywane jest jako On:Q i łączy się z wykorzystaniem rozrywki audio-wideo.

W styczniu 2011 roku Qantas ogłosiły wprowadzenie usługi do Dallas, co nastąpi 16 maja tegoż roku. Cztery powrotne loty z Sydney, następnie z Dallas do Sydney przez Brisbane obsługiwane będą trzy-klasowym samolotem Boeing 747. Nowa destynacja umożliwi połączenie z 13 miejscami docelowymi w USA oraz 3 w Meksyku, przy wykorzystaniu regionalnej sieci American Airlines.