Air New Zealand - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1940
Centrum lotnicze Christchurch - International, Hong Kong - Chek Lap Kok International, Los Angeles - International, Wellington - International
Siedziba Auckland - International
Program frequent-flyer Airpoints
Alianse Star Alliance
Flota Airbus A320, Boeing 737, Boeing 747, Boeing 767, Boeing 777
Typ linii Linie regularne
Air New Zealand
Linie lotnicze Air New Zealand
Historia linii lotniczych Air New Zealand sięga 1940 roku będącego datą zarejestrowania ich prekursora czyli linii Tasman Empire Airways Limited (TEAL). Pierwsze rejsy obługiwane były łodziami latającymi na trasach pomiędzy Australią i Nową Zelandią. Od 1953 roku współwłaścicielami przewoźnika były rządy obu tych krajów, ale od 1961 pełnoprawnym właścicielem stał się rząd Nowej Zelandii. W 1947 powstały linie NZ National Airways Corporation (NAC), które po połączeniu z TEAL w 1978 roku dały początek dzisiejszym liniom Air New Zealand. Siedzibą linii jest Auckland w Nowej Zelandii, główne bazy natomiast mieszczą się w Auckland, Wellington Intl Airport, Christchurch Intl Airport oraz Los Angeles Intl Airport.

W latach 50-tych sztandarowym kierunkiem linii był tzw. Pacific Coral Route obejmujący loty z Auckland na Taiti przez wyspy Fidżi i Wyspy Cook'a, a z czasem wyspy Samoa. TEAL używał wówczas latających łodzi typu Solent, które na tej trasie służyły do 1960 roku.Tego samego roku odbył się ostatni na świecie międzynarodowy lot latającą łodzią.
Od kwietnia 1965 linie TEAL zostały przemianowane na Air New Zealand Limited i od tego czasu obsługiwały jedynie loty międzynarodowe. Dzięki pierwszym samolotom odrzutowym DC-8 Air New Zealand mogły poszerzyć siatkę połączeń o Amerykę Północną i Azję. Obecnie Air New Zealand obłsuguje 48 kierunków. W 1981 roku linie wyposażyły flotę w Boeingi 747. Obecnie flota tego przewoźnika to 99 maszyn wśród których znajdują się zarówno odrzutowce takie jak: Airbus A320, Boeing 737, 747, 777 oraz samoloty z napędem turbośmigłowym, na przykład Beech 1900D, ATR72-500 czy też Q300.

Lata 80-te i 90-te to czas poszerzania siatki połączeń Air New Zealand, zwłaszcza o kierunki azjatyckie, takie jak Taipei, Fukuoka czy Osaka. Głównym kierunkiem europejskim Air New Zealand jest Londyn Heathrow. Połączenie to z wylotem z Auckland realizowane jest z międzylądowaniem w Hongkongu lub Los Angeles. Pozostałe loty europejskie obsługują partnerskie linie lotnicze z aliansu Star Alliance, do którego Air New Zealand należy od marca 1999 roku, partnerami tymi są: Air Canada, ANA, Asiana Airlines, Austrian Airlines, bmi, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Singapore Airlines, SAS, South African Airways, Spanair, SWISS, TAP Portugal, Thai Airways, United Airlines, US Airways i Varig.