Cathay Pacific - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1946
Centrum lotnicze Hong Kong International Airport
Siedziba Hong Kong International Airport
Program frequent-flyer Asia Miles
Alianse Oneworld
Flota Airbus A330-300, Airbus A340-300, Airbus A350-900, Boeing 747-400, Boeing 777-200, Boeing 777-300, Boeing 777-300ER
Typ linii linie regularne
Cathay Pacific
Linie lotnicze Cathay Pacific
Cathay Pacific Airways powstały we wrześniu 1946 roku z inicjatywy Amerykanina Roy'a C. Farrell'a i Australijczyka Sydney'a H. de Kantzow. Początkowo, siedzibą przewoźnika był Szanghaj lecz z czasem przeniesiona została do Hongkongu pod nazwą Cathay Pacific City będącego jednocześnie główną bazą Cathay Pacific. Jednymi z najważniejszych portów lotniczych są Bangkok Suvarnabhumi International Airport oraz Taiwan Taoyuan International Airport. Cathay Pacific należą do aliansu Oneworld od września 1998 roku. Od 2006 roku są właścicielem linii Dragonair, posiadają też udziały w Air Hong Kong, a w 2002 roku nawiązały współpracę z DHL dotyczącą przewozów cargo.


Pierwsze rejsy odbywały się do Manili, Bangkoku, Szanghaju i Singapuru. W latach 60-tych liczba rejsów powiększyła się o Osakę, Fukuokę i Nagoję w Japonii. Pierwszym celem europejskim tych linii był Londyn. Rejsy te otwarto wraz z nabyciem pod koniec lat 70-tych Boeingów 747. Okres największego rozkwitu linii przypada na lata 80-te, kiedy to ogólna sytuacja na azjatyckich rynkach spowodowała wysokie zapotrzebowanie na nowe kierunki czemu Cathay Pacific postanowiły sprostać. Do siatki połączeń dołączyły takie porty jak Brisbane, Frankfurt, Vancouver, Amsterdam, Rzym, San Francisco, Paryż, Zurych oraz Manchester. Rozwój firmy przekładał się również w liczbach przewiezionych osób, na przykład gdy 18 lat po założeniu linie przewiozły pierwszego milionowego pasażera, w 1973 milion przewożono już w ciągu roku, a obecnie jest to milion miesięcznie! Obecnie Cathay Pacific obsługują 111 portów lotniczych na całym świecie. Europejskimi miastami docelowymi są Londyn, Paryż, Frankfurt, Rzym i Amsterdam, natomiast inne porty takie jak Helsinki,Berlin, Praga, Lizbona, Manchester, Newcastle, Dusseldorf, Nicea, Lyon, Stuttgart, Hamburg, Monachium, Moskwa, Sztokholm czy Kopenhaga obługują partnerskie linie z aliansu Oneworld. We Francji natomiast, Cathay nawiązał wspólpracę (codeshare) z francuskimi kolejami elektrycznymi TGV łączącymi lotnisko Charles De Gaulle z mniejszymi miastami w kraju.

Przewoźnik ten może poszczycić się trzykrotnym zdobyciem tytułu najbardziej punktualnych linii na trasie Hongkong - Londyn (2007) jak też mianem Airline of the Year 2006 według magazynu Air Transport World.