Air Alps - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1998
Centrum lotnicze Bolzano Airport, Leonardo da Vinci-Fiumicino Airport, Milan-Malpensa Airport
Siedziba Innsbruck, Austria
Alianse SkyTeam
Flota Dornier 328-110
Firmowy slogan Discover the sky (Odkryj niebo)
Typ linii linie regularne
Air Alps
Linie lotnicze Air Alps
Air Alps (Air Alps Aviation, Alpenländisches Flugunternehmen Ges.m.b.H.) to linie lotnicze z siedzibą w austriackim Innsbrucku. Jest to niezależna regionalna firma obsługująca z Milanu i Rzymu 10 miast we Włoszech, a także loty międzynarodowe z Milanu i usługi czarterowe. Alitalia stosuje codesharing na wszystkie usługi Air Alps. Główną bazą lotniczą linii jest Innsbruck Airport, z węzłami na Malpensa Airport w Milanie oraz Leonardo da Vinci Airport w Rzymie.

Linie utworzono w 1998 roku, a już rok później ruszyły loty przy wykorzystaniu dwóch maszyn Dornier 328, których trzy kolejne sztuki zakupiono w roku 2000 a następnie po jednej maszynie każdego roku działalności. Twórcą linii była Air Engadina posiadająca 49% udziałów, pozostałe 51% były własnością Dietmara Leitgeba - prezesa Air Engadina. Rok po utworzeniu grupa włoskich inwestorów z prowincji Bolzano-Bozen wykupiła pakiet większościowy. W październiku 2005 zawarto umowę codeshare z Alitalia na całą siatkę połączeń Air Alps. Firma należała wtedy do konsorcjum Alpen-Air (89,82%), Sudtiroler Transportstrukturen (7%), oraz Beteiligungs-und Finanzierungs (3.18%).

W roku 2004 menadżer rozwoju sieci połączeń Koen Hertoge był odpowiedzialny za integrację z siecią Alitalia, zarówno krajową, jak i międzynarodową, co przyczyniło się do ponownej opłacalności usług Air Alps Aviation.

Pod koniec roku 2007 firma zatrudniała 160 osób - 60 w Innsbrucku, 100 we Włoszech.
Air Alps aktualnie obsługuje następujące połączenia:
1. Rzym-Fiumicino do Bolzano i Parma w ramach code-share z Alitalia
2. Olbia do Bolzano (sezonowo) i Parma (sezonowo)
3. Salerno do Rzym-Fiumicino i Milan-Malpensa w ramach code-share z Alitalia

Ponadto linie oferują loty czarterowe z Bolzano do Cagliari, Catania, Crotone, Lamezia Terme and Zadar (Chorwacja).