Air Malawi - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1964
Centrum lotnicze Chileka International Airport
Siedziba Lilongwe, Malawi
Program frequent-flyer SkyPoints
Flota ATR 42-320, Boeing 737-200
Firmowy slogan Africa's friendly airline (Przyjazna linia lotnicza Afryki)
Typ linii linie regularne
Air Malawi
Linie lotnicze Air Malawi
Air Malawi Limited to linie lotnicze z bazą w Blantyre na południu Malawi. Jest to narodowy przewoźnik Malawi, należący w całości do rządu. Z głównej bazy lotniczej na Chileka International Airport w Blantyre i węzła na Kamuzu International Airport, operuje regionalnymi lotami pasażerskimi.

Linie lotnicze rozpoczęły działalność w 1964 roku, początkowo jako oddział Central African Airways(CAA), a po ich rozpadzie trzy lata później stały się niezależne. Od samego początku istnienia Air Malawi koncentrowały się na lotach krajowych i regionalnych. Wyjątek stanowiły dalekobieżne loty do Londynu, ale poszerzały one ofertę tylko w latach 70-tych.
6 listopada 1987 malawijski Shorts Skyvan został zestrzelony przez siły zbrojne Mozambiku zabijając wszystkie 17 osób będące na pokładzie. Maszyna wykonywała lot wewnętrzny, jednak wojskowi z Mozambiku twierdzili, że naruszył przestrzeń powietrzną Mozambiku.
Od roku 2000 malawijski rząd usilnie stara się sprywatyzować linie, jednak bez powodzenia. Pierwsza próba podjęta w 2003 nie powiodła się - oferent współpracujący z South African Airways, nie był w stanie uiścić kaucji gwarancyjnej. Kolejna nieudana próba z 2007 roku z południowo-afrykańskim przewoźnikiem Comair, upadła z uwagi na nieporozumienia dotyczące warunków sprzedaży.

Linie starają się sprostać szczególnym wymaganiom klientów, wprowadzono więc możliwość zamówienia posiłku odpowiadającego stosowanej diecie. Zamówienia takiego należy dokonać na przynajmniej 48 godzin przed odlotem.

Z węzła w Blantyre, Air Malawi operuje flotą czterech samolotów. Loty regionalne odbywają się na trasach do Johannesburga (RPA), Dar es Salaam (Tanzania), Lusaka (Zambia) i Harare (Zimbabwe). Loty krajowe to dwa na dzień połączenia Blantyre - Lilongwe, wzbogacane o trasy do Kalonga, Mzuzu i Mangochi. Ponadto linie rozpatrują dodanie lotów na wyspę Likoma na Jeziorze Niasa, jeżeli okażą się one dochodowe.