Air North - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1977
Centrum lotnicze Whitehorse International Airport
Siedziba Whitehorse, Jukon, Kanada
Flota Boeing 737-200Adv, Boeing 737-200Combi, Boeing 737-400, Boeing 737-500, Hawker Siddeley 748 Series 2A
Typ linii linie regularne
Air North
Linie lotnicze Air North
Air North Charter and Training Ltd., działające jako Air North, Yukon's Airline to kanadyjskie linie lotnicze z siedzibą w Whitehorse na terytorium Jukonu. Operują regularnymi lotami pasażerskimi, czarterowymi, cargo oraz obsługą naziemną na terytorium Jukonu z lotami do Terytoriów Północno-Zachodnich, Kolumbii Brytyjskiej, Alberty i na Alaskę. Główną bazą lotniczą jest Whitehorse International Airport.

Linie powstały i rozpoczęły działalność w 1977 roku przy użyciu jednej maszyny Cessna 206. Air North jest własnością Josepha Sparlinga (51%) oraz firmy Vuntut Development (49%), z ramienia Vuntut Gwitchin First Nation. Następnie flotę zasiliły Douglas DC-3, Douglas DC-4, oraz różne maszyny typu Cessna, DeHavilland i Beechcraft. Od roku 1986 samoloty z silnikami tłokowymi zastępowano odrzutowymi i pod koniec lat 90-tych flota składała się z maszyn Beechcraft Model 99, Hawker Siddeley 748 Series 2A oraz Boeing 737-200.

Od czasu pojawienia się pierwszego Boeinga 737, mienie przewoźnika powiększyło się o oryginalny Hawker Hangar oraz powierzchnię cargo, nowy namioto-hangar dla 737, budynek rezerwacyjno-administracyjny, dział cateringu i obsługi kabin, oraz mały hangar z wyposażeniem naziemnym. Aktualnie rozważane są plany stworzenia jednego dużego hangaru zdolnego pomieścić HS-748 i 737 jednocześnie, lub takiego, który zmieści jeden samolot 767 lub A310.

Air North, wspólnie z Harper Street Publishing, stworzyły magazyn dla podróżnych Yukon, North of Ordinary. Jest on wydawany kwartalnie w nakładzie 20 tysięcy egzamplarzy. Jest dostępny podczas lotu, przez prenumeratę oraz w księgarniach na terenie Kanady.
Obsługiwane przez przewoźnika destynacje na terenie Kanady to Alberta (Calgary International Airport i Edmonton International Airport), Kolumbia Brytyjska (Vancouver International Airport), Terytoria Północno-Zachodnie (Inuvik Airport), Jukon (Whitehorse International Airport, Dawson City Airport, Old Crow Airport). Jedyny port zagraniczny to Fairbanks International Airport na Alasce.