Air Pacific - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1947
Centrum lotnicze Nadi International Airport, Nausori International Airport
Siedziba Nadi, Fidżi
Program frequent-flyer Qantas, Mileage Plan, AAdvantage, Tabua Club
Flota Boeing 737-700, Boeing 737-800, Boeing 747-400, Boeing 767-300ER
Typ linii linie regularne
Air Pacific
Linie lotnicze Air Pacific
Air Pacific Limited to międzynarodowe linie lotnicze Fidżi, oferujące połączenia międzynarodowe oraz regionalne w obrębie Pacyfiku oraz do Ameryki Północnej i Hong Kongu. Przewoźnik jest partnerem w zakresie programów frequent-flyer oferowanych przez Qantas, American Airlines, oraz Alaska Airlines (choć nie jest członkiem największego aliansu oneworld, do którego należą Qantas i American). Główna siedziba linii znajduje się w budynku Air Pacific Maintenance & Administration Centre w Nadi.

Linie powstały i rozpoczęły działalność w 1951 roku. Ich twórcą był australijski lotnik Harold Gatty. Wcześniej firma działała pod nazwą Fiji Airways a jej siedziba mieściła się przy lotnisku Nausori Airport w Suva.

Linie są własnością rządu Fidżi (51%) i Qantas (46,32%). Ponadto pakiety mniejszościowe są w posiadaniu Air New Zealand oraz rządów Kiribati, Tonga, Nauru i Samoa.

Air Pacific wprowadziły połączenia do USA w 1983 roku. Za wyjątkiem roku 2001, linie były dochodowe w latach 1994 - 2004. W roku 2004 obsłużono ponad 500 tysięcy pasażerów. Linie były odpowiedzialne za utworzenie pierwszego, regularnego połączenia do australijskiej stolicy - Canberry. Przez dłuższy okres czasu połączenie to dostępne było dwa razy w tygodniu.

W 2007 roku, Air Pacific zakupiły krajowe linie Sun Air. Stworzono w ten sposób podstawy dla Pacific Sun - krajowego i regionalnego oddziału Air Pacific.

W roku 2008 linie zdecydowały o wycofaniu się z rynku japońskiego. Air Pacific oznajmiły, że podjęły wiele prób pobudzenia współpracy z Japonią, jednak nie odniosły one pożądanego skutku. Z kolei w roku 2010 wprowadzono loty do Hong Kongu oraz bezpośrednie loty między stolicą Fidżi Suva a Auckland w Nowej Zelandii.