Air Zimbabwe - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1967 (Air Rhodesia), 1979 (Air Zimbabwe Rhodesia), 1980 (Air Zimbabwe)
Centrum lotnicze Harare International Airport
Siedziba Harare, Zimbabwe
Program frequent-flyer Rainbow Club
Flota Boeing 737-200Adv, Boeing 767-200ER, Xian MA60
Typ linii linie regularne
Air Zimbabwe
Air Zimbabwe to narodowe linie lotnicze Zimbabwe z siedzibą przy Harare International Airport w Harare. Operują lotami do Afryki, Azji oraz do Londynu Gatwick. Główną bazą lotniczą jest Harare International Airport.

Linie powstały we wrześniu 1967 roku jako Air Rhodesia, po tym jak rozwiązano Central African Airways Corporation. W roku 1979 stały się chwilowo Air Zimbabwe Rhodesia a rok później, gdy powstała Republika Zimbabwe przyjęły nazwę Air Zimbabwe. Linie są korporacją należącą do rządu. Pierwszy lot odbył się 2 kwietnia 1980 roku na lotnisko Londyn Gatwick. Kilka lat później przewoźnik przejął linie transportowe Affretair.

Air Zimbabwe przechodziły problemy finansowe i w roku 2003 były na łasce lokalnych i międzynarodowych banków. W lutym 2004 informowano o czasowym zawieszeniu działań przewoźnika przez IATA z uwagi na niezapłacone długi. Pod koniec tego samego roku uruchomiono trasę Harare - Pekin, obsługiwaną dwa razy w tygodniu z przystankiem w Singapurze.

W kwietniu 2006 doniesiono, że ilość pasażerów spadła z miliona w 1999 do 230 tysięcy w 2005. Zarząd linii obwiniał o to negatywną kampanię na temat politycznej i ekonomicznej sytuacji w kraju, oraz bezpieczeństwa podróżnych i domniemanych problemów związanych z wyposażeniem linii. W październiku tego samego roku w wyniku inflacji ceny biletów Air Zimbabwe wzrosły o 500% a Centralny Bank Zimbabwe odmówił dalszego wsparcia dla linii. Aby utrzymać wypłacalność przewoźnik podniósł ceny na usługi krajowe i międzynarodowe o 200 - 500%. Miało to zapewnić liniom zdolność zakupu paliwa, części oraz cateringu w walucie zagranicznej. Następnie Air Zimbabwe zwiększyły ilość lotów na trasie Harare - Londyn Gatwick do pięciu tygodniowo. Było to związane z odwołaniem lotów na tej trasie przez British Airways, które skarżyły się na problemy z dostępem do paliwa w Zimbabwe.
Aktualnie połączenia oferowane przez linie obejmują porty w Afryce - RPA (Johannesburg - OR Tambo International Airport), Zambia (Lusaka - Lusaka International Airport), Zimbabwe (Bulawayo - Joshua Mqabuko Nkomo International Airport, Harare - Harare International Airport, Victoria Falls - Victoria Falls Airport); w Azji - Chiny (Pekin - Beijing Capital International Airport), Malezja (Kuala Lumpur - Kuala Lumpur International Airport); oraz w Europie - Wielka Brytania (Londyn - Gatwick Airport).