Ariana Afghan Airlines - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1955
Centrum lotnicze Kabul International Airport
Siedziba Kabul, Afganistan
Program frequent-flyer Reward Club
Flota Airbus A300B4-203, Airbus A310-304, Boeing 727-200, Boeing 727-200F, Boeing 737-300
Typ linii linie regularne
Ariana Afghan Airlines
Ariana Afghan Airlines Co. Ltd., to najstarsze i zarazem narodowe linie Afganistanu. Jest to aktualnie największy afgański przewoźnik z siedzibą w Kabulu. Linie oferują krajowymi I międzynarodowymi lotami pasażerskimi. Główną bazą lotniczą linii jest Kabul International Airport.

Linie lotnicze powstały w styczniu 1955 roku. W latach 70-tych Ariana uważana była za stabilną i godną zaufania linię. W tych czasach przewoźnik należał w 49% do Pan American World Airways a pozostała część była własnością afgańskiego rządu. Flota składała się wtedy z maszyn Douglas DC-10, Boeing 727, oraz Boeing 707.

Po ukończeniu wojny sowieckiej w 1989 roku i upadku rządu Najibulla, Talibowie przejęli Kabul w 1996 roku. Afganistan narażony był na międzynarodowe sankcje ekonomiczne podczas reżimu Talibów. Sankcje te w połączeniu z kontrolą rządu talibskiego nad firmą spowodowały zawieszenie lotów międzynarodowych, co było niszczące dla finansów przewoźnika do końca lat 90-tych. Flotę zredukowano do garstki rosyjskich i ukraińskich maszyn An-26, Yakovlev Yak-40 i trzech Boeingów 727 używanych na dłuższych trasach krajowych. W październiku 1996 Pakistańczycy udostępnili tymczasową bazę serwisową i operacyjną w Karaczi. W 1999 roku samoloty Ariana latały wyłącznie do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Riyadh w Arabii Saudyjskiej, z dodatkiem ograniczonej ilości lotów cargo do zachodnich prowincji Chin. W ramach kolejnych sankcji UN, linie musiały jednak zawiesić loty zagraniczne a w listopadzie 2001 Ariana Afghan Airlines zostały całkowicie uziemione.

Linie rozpoczęły odbudowę działalności po obaleniu rządu Talibów w grudniu 2001 roku. Mniej więcej miesiąc później sankcje UN zostały zniesione a linie mogły ponownie latać. W akcie dobrej woli i rozwoju stosunków międzynarodowych z Afganistanem, rząd Indii podarował trzy maszyny Airbus A300. Ariana wznowiła loty międzynarodowe i pierwszy od 1999 roku samolot pasażerski wylądował na indyjskim porcie Indira Gandhi International Airport w New Delhi.

Aktualnie siatka połączeń Ariana Afghan Airlines dotyczy portów lotniczych w Afganistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Niemczech, Indiach, Iranie, Kuwejcie, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Tadżykistanie, oraz Turcji. Stali klienci linii mogą korzystać z programu lojalnościowego Reward Club.