Arik Air - bilety lotnicze

Rok utworzenia 2002
Centrum lotnicze Murtala Muhammed International Airport, Nnamdi Azikiwe International Airport
Siedziba Arik Air Aviation Center , Murtala Muhammed International Airport, Ikeja, Lagos State, Nigeria
Program frequent-flyer Arik Air Frequent Flyer
Flota Airbus A330-223, Airbus A340-500, Boeing 737-300, Boeing 737-700, Boeing 737-800, Boeing 777-300ER, Boeing 787-9, Bombardier CRJ-900ER, Bombardier Dash 8 Q400, Hawker 800
Firmowy slogan Wings of Nigeria (Skrzydła Nigerii)
Typ linii linie regularne
Arik Air
Arik Air to nigeryjski przewoźnik oferujący sieć lotniczych połączeń krajowych, regionalnych i międzynarodowych. Działalność prowadzona jest głównie z dwóch węzłów - Murtala Mohammed International Airport w Ikeja oraz Nnamdi Azikiwe International Airport w Abuja. Arik Air Aviation Center - główna siedziba linii, znajduje się przy lotnisku Murtala Muhammed International Airport w Ikeja, w stanie Lagos.

W roku 2002, gdy linie narodowe Nigerii były w stanie likwidacji, biznesmen Sir Arumemi-Ikhide zakupił maszynę Hawker na osobisty użytek, dla bezpieczeństwa i wygody. Świat stał otworem i już niebawem samolot służył znajomym z przemysłu naftowego i gazowego na terenie całego kraju. Wkrótce przedsiębiorca zakupił drugi samolot. Zamiarem stało się utworzenie linii, którymi Nigeria i reszta świata, będzie dumna by latać. W roku 2005 Sir Arumemi-Ikhide połączył doświadczony zespół uruchamiający linie z najlepszymi maszynami niezbędnymi do rozpoczęcia działalności linii lotniczych, których celem jest wyznaczanie nowych standardów i zmiana oblicza przemysłu lotniczego Nigerii. W kwietniu 2006 Arik Air przejęły pozostałości po Nigeria Airways w Lagos i rozpoczęły ich rekonstrukcję. W tym samym roku do floty dołączyły maszyny Bombardier CRJ-900, Boeing 737-300 oraz Bombardier CRJ-200. Jeszcze przed końcem roku uruchomiono regularne loty pasażerskie na trasie Lagos - Abuja. Kolejnymi portami docelowymi były Calabar, Benin City i Enugu. Linie były wtedy własnością firmy Ojemai Investments, jednak w pierwszej połowie 2007 roku nigeryjski rząd nakazał dekapitalizację.

W kwietniu 2008 Arik Air otrzymały zezwolenie na lot do USA. Arik Air mocno rozbudowały sieć połączeń krajowych i regionalnych. Obejmuje ona głównie Nigerię i kilka innych zachodnio-afrykańskich portów. Ponadto Federalne Ministerstwo Lotnictwa umożliwiło liniom loty do Trynidadu i Tobago, a także do Amsterdamu, Londynu i Madrytu. Kolejnym krokiem w planach Arik Air były połączenia do Atlanty, Miami i Houston w Stanach Zjednoczonych oraz do Birmingham w Wielkiej Brytanii. W grudniu 2008 uruchomiono loty do portu Londyn - Heathrow, a w roku 2009 do Johannesburga i Nowego Jorku.

Arik Air powitały 5 milionowego pasażera 6 sierpnia 2010 roku na locie z Johannesburga do Lagos.