Jat Airways - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1927 (Aeroput), 1947 (JAT - Jugoslovenski aerotransport), 1950 (JAT Yugoslav Airlines), 2003 (Jat Airways)
Centrum lotnicze Belgrade Nikola Tesla Airport
Siedziba Belgrad, Serbia
Program frequent-flyer A flight more
Flota ATR 72-202, Boeing 737-200 Advanced, Boeing 737-300
Firmowy slogan In safe hands (W bezpiecznych rękach)
Typ linii linie regularne
Jat Airways
Jat Airways to narodowy przewoźnik Serbii a wcześniej Jugosławii, z siedzibą główną w Jat Airways Business Center w Belgradzie. Główna baza lotnicza linii znajduje się na lotnisku Belgrade Nikola Tesla Airport, z którego startują samoloty do 34 miejsc w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, a także loty czarterowe i leasingowe.

Linie powstały w 1927 roku, jako Aeroput co czyni je jednymi z najstarszych nadal działających. Pierwszy międzynarodowy lot odbył się dwa lata później między Belgradem a austriackim Graz. W kolejnych latach rozwój tras międzynarodowych oraz rosnąca ilość pasażerów pozwoliły na zakup maszyny Lockheed Model 10 Electra. Działalność Aeroput wstrzymano wraz z początkiem II Wojny Światowej. W kwietniu 1947 roku nazwę zmieniono na JAT - Jugoslovenski aerotransport , następnie na JAT Yugoslav Airlines, by ostatecznie w styczniu 2003 roku przyjąć tą obowiązującą aktualnie.

Narodowy flagowy przewoźnik Serbii, operuje lotami do miejscowości na trzech kontynentach. Samoloty tych linii spotkać można na lotniskach krajów, takich jak między innymi Albania, Australia, Kanada, Belgia, Chorwacja, Dania, Niemcy, Francja, Czarnogóra, Słowenia, Szwajcaria, Wielka Brytania, USA, a także Polska. W sumie siatka połączeń Jat Airways obejmuje 34 porty docelowe. Linie zatrudniają ponad 1200 osób.

Linie są własnością rządu Serbii, jednak w pierwszej połowie 2010 roku odbyła się rozmowa konferencyjna, w której podjęto decyzję o ich zastąpieniu przez inną firmę, która stała by się nowym przewoźnikiem narodowym i następcą Jat Airways. W maju tego samego roku zainteresowanie potwierdził flagowy przewoźnik Turcji - Turkish Airlines. Przypuszczalnie kontrahent zażądał utworzenia przez serbski rząd następcy linii Jat, który przejmie flotę, markę, siatkę połączeń oraz międzynarodowe umowy z wyłączeniem wielomilionowego długu. Miesiąc później obie linie podjęły decyzję o przyspieszeniu rozmów w sprawie planowanej fuzji.

Stali klienci linii mogą brać udział w programie Frequent Flyer A Trip More, w ramach którego skorzystanie z pięciu lotów powrotnych lub dziesięciu otwartych w przeciągu roku, uprawnia do uzyskania darmowego biletu powrotnego z możliwością dokonania rezerwacji. Poza tym uczestnicy programu Lufthansy Miles & More mogą gromadzić mile latając Jat Airways na trasach łączących Serbię i Niemcy.