JetBlue Airways - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1998
Centrum lotnicze John F. Kennedy International Airport
Siedziba Forest Hills, Nowy Jork, USA
Program frequent-flyer TrueBlue
Flota Airbus A320-200, Embraer 190
Firmowy slogan You Above All (Ty/Wy Ponad Wszystko)
Typ linii tanie linie
JetBlue Airways
JetBlue Airways Corporation to amerykańska linia typu low-cost. Główna siedziba przewoźnika znajduje się w nowojorskiej okolicy Forest Hills dzielnicy Queens. Głównym portem lotniczym jest John F. Kennedy International Airport, również w Queens. W roku 2001 linie zaczęły skupiać działalność na porcie Long Beach Airport w Kalifornii, a kilka lat później na bostońskim Logan International Airport. Inne główne lotniska JetBlue Airways to Fort Lauderdale - Hollywood International Airport, Orlando International Airport oraz Luis Munoz Marín International Airport w San Juan. Linie obsługują przede wszystkim miasta Stanów Zjednoczonych, a dodatkowo w rozkładzie są loty na Karaiby, Bahamy, Bermudy, Dominikanę, Jamajkę oraz do Kostaryki, Kolumbii i Meksyku.

JetBlue posiada biuro korporacyjne w Cottonwood Heights w stanie Utah, biuro satelickie w Darien w stanie Connecticut oraz centrum Technologii Informacyjnej w Garden City w stanie Nowy Jork. Firma powstała w Dalaware w sierpniu 1998 roku. Twórcą był David Neeleman, uprzednio pracownik Southwest Airlines, który początkowo nadał liniom nazwę NewAir. Firma biorąc przykład z Southwest zaoferowała tanią podróż, pragnęła jednak wyróżniać się pod kątem udogodnień, takich jak rozrywka podczas lotu, TV przy każdym siedzeniu oraz radio satelitarne. We wrześniu 1999 linie uzyskały zezwolenie na 75 początkowych lotów z John F. Kennedy International Airport i pół roku później zdobyły formalną autoryzację USA. Działalność rozpoczęto w lutym 2000 roku, wprowadzeniem połączeń do Buffalo i Fort Lauderdale.

Twórcy JetBlue zmierzali do zmiany nazwy na Taxi, stąd żółta szata graficzna łącząca linie z Nowym Jorkiem. Pomysł ten jednak upadł z uwagi na negatywne konotacje wiążące się z nowojorskimi taksówkami, niejednoznaczność użycia słowa taxi w ramach kontroli ruchu powietrznego, oraz groźbę wycofania udziałów przez inwestora JP Morgan.

JetBlue, jako jedne z nielicznych amerykańskich linii, były dochodowe w okresie ostrego spadku koniunktury po ataku terrorystycznym 11 września 2001 roku. Od wejścia na giełdę w 2002 roku, były to jedne z bardziej popularnych linii lotniczych i aktualnie wartość giełdowa JetBlue wynosi około dwa miliardy USD.

Na początku 2011 roku linie lotnicze posiadały siatkę połączeń obejmującą 64 miejscowości w 22 stanach (z włączeniem Portoryko), oraz 11 państw na Karaibach i w Ameryce Łacińskiej.