Malaysia Airlines - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1947 (Malayan Airways), 1972 (Malaysian Airline System)
Centrum lotnicze Kuala Lumpur International Airport, Kota Kinabalu International Airport
Siedziba Sultan Abdul Aziz Shah Airport, Subang, Selangor, Malezja
Program frequent-flyer Enrich, Grads (dla studentów)
Flota Airbus A330-200, Airbus A330-300, Airbus A380-800, Boeing 737-400, Boeing 737-800, Boeing 747-400, Boeing 777-200ER, Boeing 747-200F, Boeing 747-400F, Airbus A330-200F
Firmowy slogan Going Beyond Expectations (Wykraczając Poza Oczekiwania)
Typ linii linie regularne
Malaysia Airlines
Malaysia Airlines System Berhad, działający jako Malaysia Airlines to należący do państwa narodowy przewoźnik Malezji. Linie operują lotami ze swojej głównej bazy Kuala Lumpur International Airport oraz węzła pomocniczego w Kota Kinabalu. Siedziba firmy znajduje się przy lotnisku Sultan Abdul Aziz Shah Airport w okręgu Subang stanu Selangor.

Linie rozpoczęły działalność w 1947 roku jako Malayan Airways. Nazwę zmieniono, kiedy Malezja zdobyła niepodległość a następnie w ramach współpracy linie działały jako Malaysia-Singapore Airlines. Twór ten jednak nie przetrwał długo i ostatecznie wyłoniły się osobne Malaysia Airlines i Singapore Airlines.

Pomimo ciężkich przeobrażeń finansowych 2006 roku, linie utrzymały silną pozycję w Azji Południowo-Wschodniej, Azji Wschodniej, Azji Południowej, na Bliskim Wschodzie oraz na szlaku kangura (Kangaroo Route) łączącym Europę z Australią. Poza tym Malaysia Airlines operują lotami transatlantyckimi z Kuala Lumpur do Buenos Aires przez Cape Town, oraz na Pacyfikiem z Kuala Lumpur do Los Angeles przez Tajpej.

W roku 1997 przewoźnik odbył najdłuższy na świecie niekomercyjny lot bezprzystankowy z Boeing Field w amerykańskim Seattle do Kuala Lumpur, lecąc na wschód nad Europą i Afryką pobił rekord Odległości Wielkiego Koła Bez Lądowania korzystając z Boeinga 777-200ER.

Linie posiadają dwie filie: Firefly i MASwings. Firefly operuje regularnymi lotami ze swoich węzłów na Penang International Airport i Subang International Airport. Skupia się na miastach trzeciorzędnych, choć niedawno uruchomiono też połączenie na Borneo z Kuala Lumpur International Airport. Z kolei MASwings skupia się na połączeniach z Borneo.

Malaysia Airlines posiadają flotę frachtowców działających w ramach MASKargo zajmującego się lotami transportowymi oraz cargo dla lotów pasażerskich w ramach firmy macierzystej. Kolejną filię stanowi MASCharter obsługująca loty czarterowe z wykorzystaniem floty Malaysia Airlines.

Aktualnie linie lotnicze są solidną marką w przemyśle lotniczym z uwagi na oferowane usługi i bezpieczeństwo, co wielokrotnie zaowocowało otrzymaniem międzynarodowych nagród. Malaysia Airlines należy do grona siedmiu 5-gwiazdkowych linii lotniczych, według Skytrax - niezależnej firmy konsultingowej. Firma ta wymienia też linie na swojej liście Linii Zatwierdzonej Jakości.