Southwest Airlines - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1967 (Air Southwest) , 1971 (Southwest Airlines)
Centrum lotnicze Amsterdam Airport Schiphol
Siedziba Dallas, Texas, USA
Program frequent-flyer Rapid Rewards
Flota Boeing 737-300, Boeing 737-500, Boeing 737-700, Boeing 737-800
Firmowy slogan A Symbol of Freedom (Symbol wolności)
Typ linii tanie linie
Southwest Airlines
Southwest Airlines Co. to amerykańskie linie lotnicze z bazą w Dallas w Teksasie. Ze względu na ilość pasażerów obsługiwanych na rynku krajowym są to największe linie w USA. Southwest odbywa ponad 3100 lotów dziennie, przy użyciu floty 547 Boeingów 737.

Początki wiążą się z zarejestrowaniem firmy Air Southwest Co., przez panów o nazwiskach Rollin King i Herb Kelleher. Już na wstępie działalności firma musiała stawić czoła innym rezydującym w tamtym czasie przewoźnikom amerykańskim, którzy wytoczyli prawną batalię, mającą na celu utrzymanie nowopowstałej firmy na ziemi. Ostatecznie Najwyższy Sąd odrzucił sprawę pozostawiając ją bez komentarza. Historia ta znalazła swoje odzwierciedlenie w twórczości, takiej jak książka dla dzieci Gumwrappers and Goggles napisana przez Winifreda Barnuma w 1983 roku, oraz w musicalu Show Your Spirit, sponsorowanym przez Southwest Airlines, przedstawianym w miastach obsługiwanych przez linie.

Operując ze swej siedziby w Dallas, Air Southwest wznowiły obsługę klientów w czerwcu 1971 roku, wprowadzając loty do miejscowości w stanie Teksas (Houston, Dallas i San Antonio) przy użyciu maszyn Boeing 737. W tym samym czasie nazwę linii zmieniono na Southwest Airlines Co..

Jeden z twórców linii zainicjował wdrożenie idei Long Legs And Short Nights w odniesieniu do stewardess. Odpowiednia selekcja zaowocowała stworzeniem żeńskiej grupy stewardów opisywanych, jako długonogie, tancerki, mażoretki, czy cheeleaderki o wyjątkowych osobowościach. Stali klienci mogą brać udział w cenionym programie lojalnościowym - Rapid Rewards.

W roku 1979 w kilku miastach USA zainstalowano maszyny do sprzedaży biletów. Rok później linie po raz pierwszy w pełni pokryły koszt zakupu Boeinga 737. Jakiś czas później siatka połączeń Southwest Airlines obejmowała San Francisco, Los Angeles, San Diego, Las Vegas, Kansas City i Phoenix, a niebawem także Ontario, St. Louis i Chicago.

Dzięki szczególnemu modelowi działalności, linie zdobyły w światku lotniczym miano przewoźnika low-cost. Model ten opiera się na wykorzystywaniu maszyn jednego typu -Boeing 737, na mocno obleganych trasach wewnętrznych. Poza tym przewoźnik nie oferuje wielu usług, będących standardem u większości tradycyjnych amerykańskich firm, takich jak kabina pierwszej klasy, poczekalnia na lotnisku, rezerwacja miejsc, czy programy audio/video. Brak takiej rozwiniętej oferty umożliwia liniom obniżanie opłat oraz pozwala generować większe zwroty inwestycyjne, w porównaniu z innymi przewoźnikami. Ponadto przewoźnik jako pierwszy z grupy low-cost, stworzył w 1995 roku własną stronę internetową.
Southwest stały się inspiracją dla innych tanich przewoźników, a stosowany w nich model zarządzania był powtarzany wielokrotnie na całym świecie. Konkurencyjna strategia jest połączeniem wysokiego poziomu pracowników oraz produktywności maszyn przy niskich kosztach jednostkowych wynikających z ograniczenia czasu poświęcanego na przygotowania do startu.

Pod koniec roku 2010, Southwest Airlines obsługiwało 69 portów w 35 stanach, z których najnowszym był Northwest Florida Beaches International Airport w Panama City na Florydzie.

Aktualnie linie nie oferują bezpośrednich połączeń międzynarodowych. Ukłonem w stronę klientów są umowy code sharing z innymi przewoźnikami, które umożliwiają połączenia z portami za granicą. Na początku 2011 roku, gdy dokończony zostanie zakup AirTran Airways, Southwest ma oferować loty bezpośrednie do miejscowości w Meksyku i na Karaibach.