Tiger Airways Singapore - bilety lotnicze

Rok utworzenia 2003
Centrum lotnicze Singapore Changi Airport
Siedziba Singapore
Flota Airbus A319-100, Airbus A320-232
Firmowy slogan Get The Real Deal (Zdobądź prawdziwą okazję)
Typ linii tanie linie
Tiger Airways Singapore
Tiger Airways Singapore Pte Ltd, działające jako Tiger Airways Singapore, to nisko kosztowe linie lotnicze, które rozpoczęły działalność w marcu 2005 roku. Przewoźnik jest oddziałem Tiger Airways Holdings, należących częściowo do Singapore Airlines. Utworzone w 2003 roku linie są obecnie największą linią low-cost operującą w Singapurze, pod kątem ilości obsłużonych pasażerów. W roku 2006 z usług linii skorzystało 1,2 miliona osób, co stanowiło przyrost 75% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Tiger Airways, jako pierwsze obsługiwały loty z taniego terminala na lotnisku Changi z zamiarem osiągnięcia oszczędności operacyjnych, a przez to zbliżenia struktury kosztów do europejskich linii Ryanair, służących za przykład. Pomimo regionalnej konkurencji linie podtrzymały założenie wykonywania lotów w promieniu 5 godzin od swojej bazy w Singapurze. Aby obejść utrudnienia regulacyjne, linie usiłują kupić udziały przewoźników regionalnych i stać się przewoźnikiem pan-azjatyckim. Zagraniczne przedsięwzięcia linii zaowocowały utworzeniem Tiger Airways Australia (2007) oraz Thai Tiger Airways (2011).
Tiger przechodził poważne problemy załogowe w połowie 2010 roku. Próba obniżenia wynagrodzeń pociągnęła za sobą masowe rezygnacje kapitanów, co zmusiło firmę do odwołania połowy planowych lotów. Przykładowo, w październiku 2010 odwoływano 1 na 3 loty dziennie, więc linie rozpoczęły poszukiwania pilotów w Europie, po nieudanej próbie zwabienia ich z Indonezji.

Tiger Airways lata do 19 destynacji w ośmiu pobliskich krajach, a wszystko w zasięgu 5 godzin od Singapuru. Tajlandia jest pierwszym i największym rynkiem dla linii, obsługiwanym w czterech miastach, dzięki wykorzystaniu umowy otwartego nieba między Singapurem a Tajlandią. Inne lotnicze umowy nie zezwalały przewoźnikowi na loty do sąsiedniej Malezji poza Kuala Lumpur (od lutego 2008), choć we wrześniu 2006 zdobył prawo odbywania lotów do Kuching, Miri i Sibu przy założeniu wzmożonego ruchu turystycznego w stanie Sarawak na Borneo. Loty do Indii rozpoczęto w październiku 2007, a trasę do Malezji uruchomiono rok później. Plany połączeń z portem Incheon w Korei Południowej zostały zawieszone.

Od stycznia 2011, Tiger Airways wprowadziły do rozkładu trasę do Taipei na Tajwanie. Taipei jest szóstym portem linii w Chinach, po Guangzhou, Haikou, Hong Kong, Macau oraz Shenzhen.

Podczas lotu pasażerowie mają do dyspozycji posiłki i napoje, jeżeli skorzystają z programu zakupów na pokładzie. W menu znajdują się lekkie przekąski, takie jak błyskawiczny makaron, zupy i kanapki. Gorące i zimne napoje, podobnie jak alkohole dostępne są również za dodatkową dopłatą. Wszyscy podróżni bezpłatnie mogą oddać się lekturze firmowego magazynu Tiger Tales.