First Choice Airways - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1987 (Air 2000), 2004 (First Choice Airways)
Rok rozwiązania 2008 (przeobrażenie w Thomson Airways)
Centrum lotnicze Belfast International Airport, Birmingham International Airport, Bristol, Dublin Airport, East Midlands Airport, Exeter International Airport, Glasgow International Airport, London Gatwick Airport, London Stansted Airport, Manchester Airport
Siedziba Crawley, Wielka Brytania
Flota Airbus A320-214, Airbus A321-211, Boeing 757-200, Boeing 767-300ER, Boeing 787-8
Typ linii tanie linie
First Choice Airways
First Choice Airways były brytyjską linią czarterową europejskiego tour operatora TUI Travel PLC, z siedzibą w Crawley w Anglii. Utworzono je w 1987 roku pod nazwą Air 2000, kiedy to dysponując flotą 2 maszyn typu Boeing 757 oferowały loty na trasie Manchester - Malaga. Kolejne lata to powiększanie floty oraz tworzenie oddziałów - Canada 3000. Loty dalekiego zasięgu do Mombasy w Kenii wprowadzono na przełomie lat 1988/89, a chwilę później do USA. Pod koniec lat 90-tych przewoźnik zintegrował się z Leisure International Airways, po tym jak wykupił Unijet. Zakup łączył się z przejęciem całej floty istniejącej oraz tej zamówionej. Od marca 2004 roku Air 2000 był firmowany jako First Choice Airways.

Linie obsłużyły 6,5 miliona pasażerów w roku 2002. Trzy lata później osiągnięto wynik 6 milionów - piąte miejsce pod kątem ilości pasażerów wśród brytyjskich linii. Przewoźnik był pierwszym wśród brytyjskich używającym stylu wnętrza Boeing 777 w maszynach 767. Firma posiadała 6 samolotów obsługujących długie trasy w 2007 roku, z podziałem na dwie klasy lotu - Premium i Economy.

First Choice Airways odbywały loty do ponad 60 portów docelowych na całym świecie z 14 lotnisk w Wielkiej Brytanii i Irlandii. 70% usług operowała firma macierzysta, w okresie letnim ilość ta wzrastała do 85%, a pozostałą częścią zajmowało się 120 innych tour operatorów. Przewoźnik obsługiwał również całoroczne loty regularne na Cypr oraz do innych miejscowości wypoczynkowych w Hiszpanii i Portugalii. Głównymi bazami lotniczymi były Manchester oraz bardziej istotny Londyn Gatwick. Loty daleko dystansowe sprzedawane były jedynie przez firmy wewnętrzne, takie jak First Choice Holidays, Eclipse Direct, Sunsail, Sovereign, Hayes & Jarvis oraz Unijet. Ponadto każdej zimy, linie obsługiwały luksusowe loty Around The World (Dookoła Świata) w imieniu TCS Expedition.

W kwietniu 2007 roku, First Choice potwierdziły zamiar zamknięcia baz na lotniskach Londyn Luton oraz Cardiff, jednak w następstwie fuzji w listopadzie 2007 z Thomsonfly operującym również z tych portów, loty podtrzymano.

W marcu 2008 turystyczny oddział macierzystej grupy First Choice Holidays PLC dokonał fuzji z TUI AG, który połączył obie linie w jedną - TUI Travel PLC, z siedzibą główną w Crawley w Anglii oraz z siedzibą pomocniczą przy lotnisku Luton. Thomsonfly Limited zmieniły nazwę na Thomson Airways Limited w listopadzie 2008. Od tego też czasu First Choice Airways występuje pod banderą Thomson Airways.