Flyglobespan - bilety lotnicze

Rok utworzenia 2002
Rok rozwiązania 2009
Centra lotnicze Aberdeen Airport, Edinburgh Airport, Glasgow International Airport
Siedziba Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania
Flota Boeing 737-700, Boeing 737-800, Boeing 767-300ER
Firmowy slogan Award winning airline (Linia wygrywająca nagrody).
Typ linii tanie linie
Flyglobespan
Flyglobespan to brytyjski przewoźnik typu low-cost z siedzibą w Edynburgu w Szkocji. Linie powstały w 2002 roku, jako odłam Grupy Globespan. Grupa, jako tour operator z 30-letnim doświadczeniem, posiadał w ofercie loty regularne i czarterowe, wycieczkowe, podróże pociągiem i autobusem, wypożyczalnię samochodów, czy zakwaterowanie dopasowane do potrzeb wczasowiczów odwiedzających Kanadę, USA i Hiszpanię. Loty regularne głównie do Kanady, obsługiwane były przez Air Transat z lotnisk w Wielkiej Brytanii, pod logo Globespan. Podobne rozwiązanie zastosowano latem 2002 roku, dla lotów z Edynburga do Nicei, na południu Francji. Ta koncepcja okazała się trafna i zaowocowała utworzeniem własnego taniego przewoźnika - Flyglobespan.

Linie oferowały nieregularne, tanie loty do europejskich miejscowości wypoczynkowych, wzbudzając coraz większe zainteresowanie klientów. Wkrótce główny port lotniczy przeniesiono z Prestwick do większego, położonego bliżej centrum Szkocji Glasgow. Następnym krokiem było wykupienie nie funkcjonującego operatora Cougar Leasing łącznie z certyfikatem CAA, pozwalającym na obsługę samolotów. Dodano nowe destynacje, takie jak Praga, gdzie linie stanęły w konkury z Czech Airlines, oraz Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi.

Ciągły rozwój sprawił, że w marcu 2005 roku przewoźnik oferował loty do 15 portów w Europie, dysponował flotą 9 samolotów i potroił ilość pasażerów do 1,5 miliona rocznie.
Firma obsługiwała regularne loty z 5 lotnisk w Wielkiej Brytanii i Irlandii do destynacji w Europie, Północnej Ameryce, Północnej oraz Południowej Afryce. Głównymi portami lotniczymi linii były Glasgow International Airport, Edynburg Airport oraz Aberdeen Airport.
W chwili obecnej, w związku z problemami finansowymi Flyglopespan jest pod zewnętrznym zarządem, a w grudniu 2009 roku linie ogłosiły upadłość. W konsekwencji wszystkie planowe loty przewoźnika zostały odwołane.