Pulkovo Aviation - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1932
Rok rozwiązania 2006 (fuzja i utworzenie Rossiya - Russian Airlines)
Centrum lotnicze Pulkovo Airport
Siedziba Saint Petersburg, Rosja
Flota IL-86, Tu-154,
Typ linii linie regularne
Pulkovo Aviation
Pulkovo Aviation Enterprise była linią lotniczą z siedzibą w rosyjskim Saint Petersburgu. Przewoźnik operował na lotnisku Pulkovo Airport. Była to trzecia największa linia Rosji w pełni należąca do państwa. Pod koniec października 2006 roku dobiegła końca fuzja z również państwową firmą transportową - Russia State Transport Company, i utworzono z nich jedną nową firmę o nazwie Rossiya.

Nazwa linii pochodziła od regionu ich lokalizacji, łącznie z wsią Pulkovo oraz Pulkovo Observatory. Przewoźnik rozpoczął działalność w czerwcu 1932 roku lądowaniem dwóch maszyn z Moskwy na nowopowstałym porcie Shosseynaya Airport na południe od Leningradu. Transport powietrzny rozwijał się bardzo gwałtownie i w roku 1939 Shosseynaya Airport obsługiwało 29 tras, przewoziło ponad 6000 pasażerów, 708 ton cargo oraz ponad 333 tony przesyłek pocztowych. Nazwę lotniska zmieniono na Pulkovo pod koniec lat 50-tych. Port jest kompleksem składającym się z dwóch terminali tak odległych od siebie, że możnaby je traktować jako oddzielne lotniska.

Pulkovo Airlines korzystały z szaty graficznej Aeroflotu aż do 1997 roku, kiedy aby uniknąć pomyłek postanowiono stworzyć własną. Linie przystąpiły do IATA w czerwcu 2000 roku.
W roku 2003 firma zatrudniała 7000 osób. W pierwszej połowie 2003 roku sprzedano ponad 900 tysięcy biletów pasażerskich na 515 tysięcy lotów krajowych i 395 tysięcy lotów międzynarodowych oraz w obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw. Ponadto przetransportowano ponad 3000 ton cargo, z których 600 ton trafiło za granicę i krajów WNP a pozostała część rozprowadzana była w ramach kraju.

Aktualnie po fuzji z firmą Russia State Transport Company, linie działają jako Rossiya - Russian Airlines.