FlyBE - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1979
Centrum lotnicze Aberdeen, Belfast City, Birmingham, Cardiff Airport, Edinburgh, Exeter, Glasgow, Guernsey, Isle of Man, Jersey, Londyn Gatwick, Manchester, Newcastle, Southampton
Siedziba Exeter International Airport
Program frequent-flyer Rewards4all
Flota Bombardier Dash 8 Q400, Embraer E-195
Typ linii tanie linie
FlyBE
Linie lotnicze FlyBE
Brytyjskie linie lotnicze Flybe powstały w 1979 roku jako Jersey European Airways. Wyloty pioniera Flybe odbywały się z Jersey, a w pierwszych latach działalności obsługiwały je maszyny typu Short 360 oraz Hawker Siddeley HS 748. Obecną nazwę przewoźnik przybrał dopiero w 2002 roku, wcześniej operując jeszcze jako British European. Od czasu powstania do lat 90-tych Flybe latał z Jersey do kilku miast Wielkiej Brytanii. Gdy w 1990 do floty dołączyły Fokkery 27, a następnie w 1993 roku odrzutowce Aerospace 146 Whisper Jets, linie poszerzyły siatkę połączeń o takie kierunki jak Guernsey - Londyn Gatwick, Londyn - Belfast City oraz Wyspy Normandzkie i Belfast City - Birmingham.

Ważnym krokiem w rozwoju firmy było wprowadzenie dwuklasowego podziału na loty Jersey European Airways w 1993 roku. Przewoźnik ten był pierwszym na Wyspach Brytyjskich, który umożliwił podróżowanie w klasie biznes na rejsach krajowych. Dzięki swoim poczynaniom, liniowiec zdobył w 1993 a także w 1994 roku nagrodę "Best UK Regional Airline". W roku 1997 linie te nawiązały współpracę z Air France, co pozwoliło na dołączenie Paryża (de Gaulle) do siatki połączeń Jersey European Airways. W kolejnych latach działalności, operując już jako Flybe, linie nawiązały jeszcze współpracę na zasadach code-share agreements z takimi przewoźnikami jak British Airways, Brussels Airlines, a także umowy partnerskie z American Airlines, BMI, Emirates Airlines, Korean Air, Northwest, Singapore Airlines, TAP Portugal, US Airways i Virgin Atlantic. Gdy w marcu 2007 roku Flybe przejął regionalnego przewoźnika British Airways - BA Connect jego działalność objęła 76% kierunków krajowych, 4% zagranicznych i 10% europejskich destynacji wypoczynkowych. Flybe zyskał wówczas miano największego w Europie niskotaryfowego przewoźnika regionalnego. W dniu 14 stycznia 2008 roku, Flybe zawarł umowę franchisingową ze szkockimi liniami Loganair co przyczyniło się do zwiększenia liczby destynacji w barwach Flybe o 55 portów docelowych z wylotem ze Szkocji.

Obecnie Flybe obsługuje połączenia w 13 krajach europejskich, na 184 trasach, z wylotami z 35 brytyjskich portów lotniczych i 31 lotnisk w kontynentalnej Europie. Siedziba linii mieści się na lotnisku Exeter International Airport w Devon, a główne bazy lotniskowe to Birmingham, Southampton, Belfast City, Manchester, Jersey, Guernsey, Inverness, Edinburgh, Glasgow. Flybe jest najważniejszym przewoźnikiem łączącym Wyspy Normandzkie oraz Wyspę Man z Wyspami Brytyjskimi. Do europejskich destynacji Flybe należą takie państwa jak Austria, Belgia, Chorwacja, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Portugalia, Hiszpania oraz Szwajcaria. W ofercie specjalnej, Flybe posiada sezonowe połączenia dla wielbicieli narciarstwa, dlatego w sezonie zimowym, na pokładzie tego przewoźnika można dotrzeć do takich miejsc jak Berno, Chambery, Genewa, Malaga, Mediolan, Salzburg oraz Stuttgart.

Na flotę Flybe składają się 72 maszyny typu: Bombardier Dash 8 Q400 (56 samolotów), Embraer ERJ 145 (2 samoloty), Embraer E-195 (14 samolotów).