Lotnisko Seul Incheon International Airport

Lotnisko Seul Incheon International Airport
2850 Unseo-dong, Jung-gu
Incheon City 400-700
Republika Korei Południowej
Tel. 1577 2600

Lokalizacja:

Lotnisko znajduje się na zachód od Incheon, na wyspie Yeongjong-Yongyu na Zachodnim Wybrzeżu (49 km na wschód od Seulu). Wyspa jest połączona z lądem za pomocą mostu Yeongjong. Przez most przebiega autostrada, która łączy międzynarodowy port lotniczy Incheon z lotniskiem krajowym Seul-Gimpo.

Wskazówki dla zmotoryzowanych:

Z międzynarodowego lotniska Incheon do Seulu prowadzi płatna autostrada, która jest przeznaczona tylko dla podróżujących z/do lotniska Incheon. Z autostrady nie ma zjazdów do miasta Incheon ani na lotnisko krajowe Gimpo.

Transport publiczny:

Autobus:
Autobusy z lotniska jadą w wiele różnych miejs w Seulu i nie tylko. Bilety można kupić w kasie w hali przylotów na pierwszym piętrze. Informacje na temat tras i przystanków autobusowych dostępne są w Punktach Informacji na lotnisku. Autobusy znajdują się na zewnątrz hali przylotów na pierwszym piętrze. Z lotniska jeżdżą dwa rodzaje autobusów: delux i standardowe. Autobusy delux jadą prosto do największych hoteli w Seulu i docierają szybciej do centrum Seulu niż standardowe autobusy. Mają również mniej miejsc i są wygodniejsze od linii standardowych. Autobusy standardowe zatrzymują się na większej ilości przystanków w centrum Seulu. Opłata za przejazd z lotniska Incheon do krajowego portu lotniczego Gimpo liniami delux wynosi 6,000 wonów, a koszt przejazdu na większości trasach do centrum Seulu wynosi średnio 13,000 wonów. Przejazd autobusami standardowymi kosztuje 4,500 wonów na lotnisko Gimpo, a do Seulu 7,500 – 8,000 wonów.


Pociąg:
Ekspresowa kolej lotniskowa (AREX) wiezie pasażerów z lotniska Incheon na lotnisko Gimpo. W Gimpo można się przesiąść na metro (linia nr 5) do cetrum Seulu. Do końca 2010 roku ma zostać ukończona druga faza budowy kolei ekspresowej z bezpośrednim dojazdem do cetrum Seulu. Kolej lotniskowa AREX znajduje się na pierwszym poziomie w podziemiu. Bilety można kupić w Punktach Informacji lub w biletomatach. Koszt przejazdu na lotnisko Gimpo to 3,100 wonów. Dla pasażerów z ciężkim bagażem, ludzi starszych czy niepoełnosprawnych są dostępne bezpłatne wózki elektryczne. Po dojeździe na stację na lotnisku Gimpo należy przesiąść się na linię 5 metra, aby dojechac do Seulu. Na przejazd metrem trzeba kupić osobny bilet.


Taxi:
Przejazd taksówka jest polecany pasażerom z ciężkim bagażem lub pasażerom podróżującym w grupach. Aby wziąć taksówkę należy wyjść z hale przylotów (pierwsze piętro) przez bramki od 4 do 8, przejść prze ulicę i udać się w kierunku postoju taksówek przy 4C – 8C. W Korei są trzy rodzaje taksówek. Taksówki standardowe i delux zabieraja do 4 pasażerów, a taksówki jumbo delux
do 8 pasażerów. Opłata za przejaz taksówką delux jest około 50% wyższa od taksówek standardowych, ale jednocześnie są one większe i jakość obsługi jest wyższa. Aby móc przewozić pasażerów taksówką delux, kierowca musi mieć conajmniej 10-letnie doświadczenie jazdy bez żadnych wypadków i ukończyć specjalne szkolenie. W przeciwieństwie do taksówek standardowych, taksówki delux nie pobierają dodatkowej opłaty nocnej. W tej sytuacji klienci planujący przejazd taksówką po pólnocy mogą równie dobrze zdecydować się na taksówkę delux. W zależności od celu podróży, podróż standardową taksówka z portu lotniskowego Incheon do Seulu powinna wynosic od 60,000 do 100,000 wonów. Opłatę w wysokości 7,100 wonów za przejazd przez autostradę ponosi pasażer.

Parkingi:

Parkingi krótkoterminowe na pierwszym i trzecim piętrze są przeznaczone tylko dla samochodów osobowych. Z parkingu do terminalu prowadzą przejścia podziemne i na piętrach. Parking długoterminowy jest podzielony na sektory dla samochodów osobowych, autobusów, taksówek oraz samochodów wypożyczonych. Specjalny autobus międzyterminalowy dowozi pasażerów z parkingu do terminalu przylotów. Autobusy te kursują co 16 minut (od 04:00 do 06:00 oraz od 22:00 do 24:00) i co 8 minut (od 06:00 do 22:00). Na parkingu krótkoterminowym pierwsze 30 minut kosztuje 1,200 wonów, każde dodatkowe 15 minut kosztuje 600 wonów, a opłata całodniowa to 12,000 wonów. Opłaty na parkingach długoterminowych wynoszą 1,000 wonów za 30 minut i 8,000 – 10,000 wonów za postój całodniowy. Na wszystkich parkingach można płacić większością kart kredytowych.

Wynajem samochodów:

Na lotnisku istnieje możliwość wypożyczenia samochodów firm: Avis oraz Herts – Kumho.