Lotnisko Luxembourg - Findel International Airport

Lotnisko Luxembourg - Findel International Airport
BP 635, Société de l´aéroport de Luxembourg SA, L-2016, LUXEMBURG
Tel.: +352 4798
e-mail: mail@lux-airport.lu; cc.freight.handling@luxair.lu

Lokalizacja:

Międzynarodowy port lotniczy zwany potocznie jako Findel Airport lub Flughafen Luxemburg jest głównym portem lotniczym Luxemburgu. Zlokalizowany jest on w odległości około 6 km na północny wschód od centrum Luxemburga w okolicy wioski Findel. Budynek portu składa się z dwóch terminali, które obsługiwane są przez linie Luxair odpowiedzialną za przeloty pasażerskie i Cargolux, która zajmuje się przesyłem towarów.

Wskazówki dla zmotoryzowanych:

Księstwo Luxemburg jest położone pomiędzy Francją, Niemcami i Belgią - stąd mamy bezpośredni dojazd do portu lotniczego z tych państw. Wyjeżdżając z Niemiec należy kierować się drogą szybkiego ruchu nr 64, która przechodzi w Luxemburgu w autostradę A1. Jadąc z Francji musimy wyjechać z kraju drogą nr 31, która na terenie Luxemburgu przechodzi w autostradę A3, a ta łączy się z autostradą A1, przechodzącą w pobliżu lotniska. Również dojazd z terenu Belgii nie przysparza problemów. W tym wypadku należy kierować się na drogę krajową E411 w kierunku wschodnim, która na terenie Luxemburga przechodzi w autostradę A6 a ta łączy się z autostradą A1. Aby dostać się bezpośrednio do terminalu lotniska należy zjechać z autostrady A1 na drogę krajową nr 1 - Route de Trevers, która doprowadzi do lotniska. Jadąc z kierunku wschodniego od strony Niemiec należy wybrać zjazd nr 9, natomiast podążając autostradą z kierunku zachodniego od strony miasta Luxemburgu, Belgii i Francji należy wybrać zjazd nr 7. Chcąc dostać się z centrum Luxemburga na lotnisko, należy wybrać drogę nr 1 - Rue de Neudorf lub drogę nr 2 - Val de Hamm, które prowadzą bezpośrednio do lotniska bez udziału autostrady A1.

Transport publiczny:

Autobus: Najdogodniejszy dojazd środkami transportu publicznego jest możliwy poprzez linię autobusową nr 16, która kursuje codziennie pomiędzy 5:30 a 21:30. Główne przystanki tej linii to: Central Station - City Center - Kirchberg - Airport - Central Station. W dni powszednie autobus odchodzi co 10 - 15 minut i tylko w niedziele czas oczekiwania na kolejny autobus to około 30 minut. Na lotnisku jest możliwe nabycie biletów na przejazd w hali przylotów na poziomie -1. Szacowany czas dojazdu do centrum to około 20 minut.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (+352) 2465 2465 lub na stronie internetowej: www.autobus.lu.

Taxi: Najszybszą i najdogodniejszą formą transportu są taksówki. Można je znaleźć na zewnątrz terminala. Orientacyjny czas przejazdu wynosi około 10-15 minut, a koszt przejazdu do centrum miasta uzależniony od czasu przejazdu i pory dnia i kształtuje się w granicach 15-30 euro.

Parkingi:

Przed lotniskiem znajdują się 3 strefy parkowania obejmujące postoje krótko- jak i długoterminowe. Strefy oznaczone są kolejno literami A, B i C. Parkingi A i B są parkingami podziemnymi i zaleca się odbierać z nich pasażerów, którzy przylecieli na lotnisko. Parking C, zwany Kiss & Fly, jest zewnętrznym, niezabudowanym parkingiem służącym do podwożenia pasażerów przylatujących. Na każdym z tych parkingów pierwsze 30 minut postoju jest darmowe, po tym czasie obowiązuje opłata zgodnie z cennikiem, który można znaleźć na stronie internetowej portu. Warto zauważyć, ze cena za parkowanie na parkingu C jest o wiele wyższa niż na parkingach A i B.

Wynajem samochodów:

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Na terenie portu lotniczego znajdują się przedstawicielstwa wypożyczalni: Avis, Europcar, Budget, Hertz, Sixt.

Informacja lotniskowa:

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +352 4798 1 oraz na stronie internetowej portu.