Tanie Loty do NIKOZJI

W naszym portalu znajdą Państwo ofertę lotów do NIKOZJI zarówno tradycyjnych linii lotniczych jak i tanich przewoźników. Aby znaleźć najtańsze bilety na loty do NIKOZJI zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki. Jeżeli prezentowne oferty lotów do NIKOZJI nie będą spełniały Państwa wymagań zachęcamy do kontaktu z naszymi kosultantami : 61 640 64 64.
Nikozja jest stolicą Cypru, położoną we wschodniej części Morza Śródziemnego. Miasto położone malowniczo na równinie Messuorii, u stóp gór Pentadaktylos, nad rzeką Pedias. Jest to jedyna stolica na świecie podzielona na dwa państwa. Ten podział został spowodowany w 1974r krwawym konfliktem pomiędzy Grekami a Turkami cypryjskimi. W wyniku tych wydarzeń cały Cypr został podzielony tzw. Zieloną Linią na część południową- grecką i północna -turecką. Linia podziału przechodzi też przez Nikozję. Miasto liczy 270 tys. mieszkańców w części greckiej i 85 tys. w strefie tureckiej. Nikozja jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, przemysłowym i turystycznym Cypru. Posiada też Uniwersytet Cypryjski. Powstała prawdopodobnie ok. VII w. na miejscu zburzonej Konstancy. Było to miejsce wpływów cywilizacji Wschodu i Zachodu. Część południowa miasta zamieszkana jest głównie przez Greków, będących wyznania chrześcijańskiego. Najbardziej uczęszczaną przez turystów jest dzielnica ludu czyli Laiki Geitonia.

Pełno tu wąskich, uliczek z pięknie odrestaurowanymi domami. Można zastać tu mnóstwo obcokrajowców robiących zakupy w licznych sklepach, wypełniających restauracje, kawiarnie. Można wybrać się do jednego z licznych muzeów jak: Muzeum Cypru- najważniejszego muzeum archeologicznego, Muzeum Bizantyjskiego z największą kolekcją ikon na Cyprze, Muzeum Miejskiego, Centrum Rękodzieła, gdzie można oglądać rzemieślników przy pracy i nabyć ich wyroby. Można przespacerować się wzdłuż liczących 4,5km długości murów miejskich- pamiątki po rządach Wenecji. Wśród murów z żółtego piaskowca zachowało się 11 bastionów i 3 bramy: Kyreńska, i Pafijska. Famagustiańska. Ta ostatnia mieści obecnie Centrum Kultury. Warto zobaczyć Meczet Omara- dawny kościół chrześcijański oraz Pałac Arcybiskupi z posagiem arcybiskupa Makariosa - prezydenta wolnego Cypru. Jednym z bardziej znanych zabytków Nikozji jest katedra św. Jana z XVII w. z grobem św. Barnaby i pięknymi freskami. Niedaleko arcybiskupstwa znajduje się kościół Chrysaliniotisa , uważany za najstarszą w Nikozji świątynie bizantyjską, poświęcony Naszej Pani w Złotej Szacie.

W pobliżu miejskiego targu stoi meczet Omera , pierwotnie kościół z XIV w. pod wezwaniem św. Marii. Po zawładnięciu Nikozji przez Turków Otomańskich wiele chrześcijańskich świątyń zostało przemianowanych na meczety. Śladem po władaniu brytyjskim jest anglikańska katedra św. Pawła , zbudowana w stylu przypominającym wiejski, angielski kościół. Jeżeli odwiedziliśmy Nikozję latem, na pewno z ulgą odpoczniemy w Ogrodzie Botanicznym z pięknymi okazami roślin, stawami i ptaszarnią. Do tureckiej części Nikozji wchodzi się przez punkt odpraw przy Ledra Palace Hotel .Znajduje się tu posterunek, w którym należy wypełnić kwestionariusz wizowy i okazać paszport. Północna , turecka część Nikozji , przypomina miasto, jakie było 30 lat temu. Jest biedniejsza, nie tak okazała jak część grecka. Wprawdzie odrestaurowano wiele budowli ale często widać odrapane domy, zniszczone elementy bogatych dawniej fasad. Jest tu taniej niż w części greckiej. Do starego miasta wchodzi się przez Bramę Kyreńską. Niedaleko bramy zwiedzić można Muzeum Tureckie, które za swoja siedzibę obrało XVII wieczne sanktuarium derwiszów. Na centralnym placu Atatur Maydani wznosi się granitowa kolumna, którą przywieźli z Salaminy w XV w Wenecjanie . Wokół budowle użyteczności publicznej : sąd, poczta, hotel, bank a także łaźnie tureckie, gdzie można zażyć kąpieli. Naprzeciw łaźni widać wieżyczki Wielkiej Oberży z XVI w. Niedaleko placu znajduje się najstarsza na Cyprze gotycka świątynia rzymskokatolicka z XIII w. przemianowana na meczet Selimie Camii. Pomimo wyraźnych różnic mieszkańcy obu części Nikozji są w stosunku do turystów mili i pomocni.
NIKOZJA lotniska:
Nasza oferta biletów lotniczych do NIKOZJI jest stale aktualizowana, oferujemy bilety w najlepszych promocyjnych cenach. Dodatkowo proponujemy Państwu zakup ubezpieczenia podróżnego oraz zarezerwowanie hotelu.
BERLIN
z:
452 zł
już od
zobacz
WARSZAWA
z:
486 zł
już od
zobacz
KRAKÓW
z:
492 zł
już od
zobacz
WARSZAWA
z:
569 zł
już od
zobacz
ISTAMBUŁ
z:
617 zł
już od
zobacz
GDAŃSK
z:
647 zł
już od
zobacz
KATOWICE
z:
716 zł
już od
zobacz
HAMBURG
z:
812 zł
już od
zobacz
DREZNO
z:
842 zł
już od
zobacz