Lotnisko Sydney International Airport

Lotnisko Sydney International Airport
Sydney International Airport
The Ulm Building 1 Link Rd
Sydney International Terminal
NSW 2020
Australia
Tel.: + 61(0)2 9667 9111
Fax: +61(0)2 8338 4919

Lokalizacja:

Międzynarodowy port lotniczy Sydney International Airport jest największym lotniskiem w Australii. Lotnisko to znane jest równiez pod nazwą Kingsford Smith International Airport. Położone jest około 9 km na południe od centrum Sydney, nad Oceanem Spokojnym. Rocznie może obsłuzyć ok. 30 milionów pasażerów. Jest jednym z najstarszych działających bez przerwy portów lotniczych na świecie. Lotnisko to posiada 3 terminale, z czego 1 jest terminalem międzynarodowym, zaś terminale 2 i 3 są przeznaczone do lotów krajowych. Do dyspozycji pasażerów jest autobus lotniskowy, który regularnie kursuje pomiędzy terminalem 1 i 2. Bilet w jedną stronę na ten autobus kosztuje około 5,5 AUD. Terminale 2 i 3 znajdują się w bliskiej odległości od siebie, więc można się pomiędzy nimi przemieszczać pieszo.

Wskazówki dla zmotoryzowanych:

Dojazd z centrum Sydney do lotniska jest bardzo łatwy i szybki, lotnisko oddalone jest 9 km od Sydney w kierunku południowym. Większość dróg dojazdowych do lotniska jest bardzo dobrze oznakowanych, znakami drogowymi z symbolem lotniska, które zawierają również informacje o tym w którą drogę należy skrecić i w jakiej odległości od lotniska się znajdujemy. Lotnisko Sydney International Airport znajduje się przy drodze numer M5. Orientacyjny czas podróży z centrum na lotnisko wynosi około 15 minut.

Transport publiczny:

Taxi: Postój taksówek znajduje się przed każdym terminalem. Droga do centrum Sydney zajmuje ok. 20 minut. Warto wcześniej uzgodnić cenę kursu z taksówkarzem. Podróż z lotniska do centrum Sydney może kosztowac około 50 AUD. Można także zamówić taksówkę pod numerem tel.: +61(0)133 300.

Autobusy: Istnieje wiele firm oferujacych transfer z lotniska do pobliskich miast Australii. Jednakże większość z nich wymaga wcześnijeszej rezerwacji mijesc. Przystanki autobusowe znajdują się przy każdym terminalu. Dostępne są zarówno miejskie autobusy jak i prywatne minibusy. Wiele hoteli zapewnia swoim gościom bezpłatny transfer autobusowy z lotniska. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.sydneybuses.info.

Kolejowy: Stacje kolejowe dostępne są na wszystkich terminalach. Istnieje bezpośrednie połączenie z centrum Sydney do lotniska. Połączenia z przedmieściami możliwe są tylko z przesiadką na stacji City Circle. Pociągi kursują regularnie co 10 minut, a podróż trwa około 15 minut. Bilety na pociąg można także zakupic bezpośrenio na stronie internetowej www.airportlink.com.au. Bilet w jedną stronę kosztuje około 15 AUD. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąć pod nr tel.: +61(0)2 8337 8417. Istnieje również możliwośc podróży koleją pomiędzy terminalem międzynarodowym, a krajowym, koszt takiego przejazdu w jedną stronę wynosi 5 AUD. Podróż trwa tylko 2 minuty. Na tej trasie pociągi kursuja przez 7 dni w tygodniu, od wczesnych godziny porannych do północy.

Parkingi:

Na lotnisku do dyspozycji pasażerów jest kilka parkingów czynnych całą dobę. Przy terminalu krajowym znajduje się parking krótkoterminowy: P-short stay, Valet Parking
i długoterminowy: Long Stay Car Park. Zaś przy terminalu międzynarodowym są następujące parkingi krótkoterminowe: Pronto Valet Parking, Qantas Valet Parking, Short Stay Parking
i parking długoterminowy Prebooked Long Stay Parking. Opłata za postój na parkingu krótkotermminowym wynosi: 15 AUD za godzine i 52 AUD za dobę. Szczegółowy cennik opłat parkingowych można znaleźć na stronie: https://parking.sydneyairport.com.au, na której można także zarezerwować mijesce na parkingu długoterminowym.

Wynajem samochodów:

Na lotnisku Sydney International Airport istnieje możliwość wypożyczenia samochodów. Biura wypożyczalni samochodów znajdują się w halach przylotów obu terminali. Pasażerowie mogą skorzystać m.in. z usług następujących firm: Avis, Europcar, Budget, Hertz, Thrift i Red Spot.

Informacja lotniskowa:

Na każdym terminalu w hali przylotów znajduje się punkt informacji lotniskowej, gdzie można uzyskać m.in. informacje o lotnisku i zarezerwować pokój w hotelu. Dodatkowo do dyspozycji pasażerów sa wolontariusze, którzy służą pomocą. Więcej informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać dzwoniąc pod nast. nr tel.: + 61 2 9667 9111.