Lotnisko Hong Kong International Airport

Lotnisko Hong Kong International Airport
Airport Authority Hong Kong,
HKIA Tower, 1 Sky Plaza Road,
Hong Kong International Airport,
Lantau, Hong Kong
Tel. : +852 2181 8888
Fax: +852 2824 0717

Lokalizacja:

Jest to główny port lotniczy w Hong Kongu, nazywany Chek Lap Kok Airport, ze względu na nazwę wyspy, na której się znajduje. Lotnisko to zastąpiło dotychczasowe lotnisko Hongkongu Kai Tak Airport. Posiada jeden z największych terminali pasażerskich świata. Lotnisko w Hong Kongu znajduje się w odleglości 34 kilometrów na pólnocny zachód od centrum miasta.

Wskazówki dla zmotoryzowanych:

Aby dojechać na lotnisko Airport Authority Hong Kong, należy kierować się na południowy wschód dogą nr 8.

Transport publiczny:

Taxi: Postój taksówek znajduje się tuż przed Halą Przylotów. Kolory taksówek w Hong Kongu oznaczają miejsca, do których kursują.
Urban Taxi (czerwone) - kursują po całym Hong Kongu, w każdym kierunku z wyjątkiem Tung Chung Road i południa Lantau.
New Territories (N.T.) taxis (zielone) - kursują tylko w regionie New Territories i poszczególnych drogach Lantau.
Lantau taxis (niebieskie) - kursują w obrębie całej wyspy Lantau.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie internetowej lotniska.

Autobusy: Do dyspozycji pasażerów są różnego rodzaju firmy , oferujące przewóz osób do różnych części Hong Kongu, są to m.in.: Citybus, Long Win, New Lantao. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów, a także cennik dostępny jest na stronie internetowej lotniska. Dla pasażerów kozystających z usług poszczególnych hoteli, dostepne są tzw. autobusy hotelowe, które zawożą swoich klientów do danego hotelu. Dodatkowo na lotnisku funkcjonują specjalne autobusy "Rehabus", które są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, więcej informacji o tego typu transporcie można znaleźć na stronie: www.rehabsociety.org.hk.

Kolej: Kolej Airport Express dowozi swoich pasażerów do Centrum w jedyne 24 minuty. Szybka i wygodna kolej, kursuje ze stacji kolejowej na lotnisku co 12 minut od godziny 05.50 do 01:15 w nocy. Ostatni pociąg odjezdża z lotniska o godzinie 00:48. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie głównej lotniska.

Parkingi:

Lotnisko Airport Authority Hong Kong posiada 3 parkingi, które w sumie mogą pomieścić ponad 3000 samochodów. Sa to parkingi krótkoterminowe jak i długoterminowe. Specjalne miejsca postojowe z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych znajdują się na parkingu nr 1,2 i 4. Cennik opłat parkingowych dostępny na stronie internetowej lotniska.

Wynajem samochodów:

Na lotnisku do dyspozycji pasażerów są m.in. nastepujące firmy oferujące wynajem samochodów: Avis, Budget, Hertz.

Informacja lotniskowa:

Punkt informacji lotniskowej znajduje się zarówno w Hali Odlotów jak i Hali Przylotów, czynny jest w godzinach 05:30 - 24:00. Dodatkowo na całym lotnisku znajduja się tzw. telefony pomocy, które są do dyspozycji pasażerów przez 24h na dobę.