Lotnisko Montreal Pierre Elliot Trudeau

Lotnisko Montreal Pierre Elliot Trudeau
975 Roméo - Vachon Blvd North, Suite 317, Montréal, Quebec, H4Y 1H1, KANADA
Tel.: +1 (1)514 3947200
e-mail: business.development@admtl.com

Lokalizacja:

Międzynarodowe lotnisko w Montrealu , to port lotniczy położony w miejscowości Dorval około 20 kilometrów od centrum Montrealu. Jest to trzeci co do ilości obsługiwanych pasażerów port lotniczy Kanady, który ma znaczący udział w przesyle towarów i ludzi na obszarze prowincji Montreal oraz północnych stanów USA: Vermont i Nowy Jork. Dwupoziomowy terminal portu jest podzielony na trzy główne strefy. W strefie A odprawiane są loty krajowe, w B międzynarodowe, natomiast strefa C obsługuje loty do Stanów Zjednoczonych. Od roku 2004 port lotniczy został uhonorowany nazwiskiem byłego premiera kanady Pierre Elliott Trudeau.

Wskazówki dla zmotoryzowanych:

Port lotniczy jest położony przy drodze krajowej nr 520 /Autoroute de la Cote-de-Liese/, która łączy się w bezpośredniej bliskości lotniska z droga nr 20 /Autoroute des Souvenir/ oraz z droga nr 40 /Autoroute Felix-Leclerc/.
Jadąc od centrum miasta na leży kierować się w kierunku zachodnim na drogi wylotowe na Ottawę

Transport publiczny:

Autobus: Dostęp publicznymi środkami transportu do portu lotniczego jest możliwy dzięki autobusom obsługiwanym przez The Société de transport de Montréal (STM). Firma przewozowa udostępnia pasażerom ekspresową linię autobusową nr 747, która zapewnia szybki transport pomiędzy lotniskiem a centrum miasta. Linia jest dostępna przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Podróż z lotniska do centrum na przystanek Berri-UQAM Metro Station, trwa około 35 minut, jednak w godzinach szczytu w ruchu ulicznym czas ten może ulec wydłużeniu. Autobus zatrzymuje się na przystankach: Lionel-Groulx metro station, Boulevard René-Lévesque at Guy, Drummond, Peel, Mansfield, Anderson oraz Saint-Laurent.
Linia 747 jest darmowa dla posiadaczy biletów miesięcznych CAM oraz TRAM oraz dla tych pasażerów, którzy wykupili jednio- lub trzydniowe bilety sieciowe. Orientacyjny koszt przejazdu do centrum wynosi około 8 dolarów, a bilety na przejazd można nabyć w biurze International Currency Exchange (ICE) w terminalu na poziomie przylotów międzynarodowych.
Na teren lotniska możemy dostać się również regularną linią autobusową nr 204. Orientacyjna cena przejazdu wynosi około 3 dolary.
Dodatkowe informacje możemy znaleźć na stronie internetowej przewoźnika http://www.stm.info/ lub numerem telefonu infolinii STM (514) 786-4636.

Autokar: Do lotniska jest również możliwy dojazd poprzez dwie linie autokarowe: Orléans Express oraz Greyhound. Oferują one przejazdy z miast: Trois-Rivières, Ste-Foy, Québec, Ottawa i Gatineau. Chcąc przejechać do tych miast z lotniska, można zakupić bilety na stanowisku odjazdu autokarów na terenie terminalu przylotów międzynarodowych. Szczegółowe informacje oraz cennik opłat można znaleźć na stronach internetowych przewoźników:
Orlean Express: http://www.orleansexpress.com/Corpo/service_aeroportuaire.aspx oraz Greyhound: http://www.greyhound.ca/home/

Bus: Kolejną drogową formą transportu na i z lotniska jest możliwość skorzystania z busów obsługiwanych przez firmę Skyport, która oferuje przejazd do kurortu Mont-Tremblant. Należy jednak uważać, gdyż linia ta nie działa codziennie i jest uruchamiana jedynie w sezonie turystycznym w okresie zimowym i letnim. Szczegółowe informacje i tabele opłat za przejazdy można otrzymać po numerem telefonu (514) 631-1155 oraz infolinii: 1 800 471-1155, a także na stronie internetowej przewoźnika: http://www.skyportinternational.com/en/index.php

Pociąg: Istnieje również możliwość dojazdu do lotniska przy pomocy publicznej kolei VIA Rail Kanada. Oferuje ona połączenie międzymiastowe na liniach: Ottawa-Montréal, Toronto-Kingston-Montréal oraz Québec City-Montréal. Pomiędzy stacją Dorval a lotniskiem istnieje bezpłatne połączenie obsługiwane przy pomocy linii minibusów. Dystans do lotniska wynosi około 2 kilometry. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej kolei: http://www.viarail.ca/en/main oraz pod numerami telefonów (514) 989-2626 oraz infolinii 1 888 842-7245.

Taxi: Najpopularniejszą formą transportu są taksówki. Postój taksówek znajduje się przed halą przylotów w okolicach centralnego wyjścia. Orientacyjny koszt przejazdu do centrum Montrealu wynosi około 17 dolarów.

Parkingi:

Na terenie przylotniskowym znajduje się 5 niezależnych usługodawców oferujących miejsca na parkingach krótko- i długoterminowych. Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie lotniska. Warto zapoznać się ze szczegółową ofertą, gdyż różni usługodawcy oferują liczne zniżki, promocje i metody płatności. Lotnisko oferuje również udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości ruchu, które chcą zaparkować swoje samochody. Zaleca dokładnie zapoznać się z ofertą lotniska, gdyż wydzielone miejsca parkingowe znajdują się w pobliżu wyjść, a także jest możliwe uzyskanie ulg w opłatach za parkowanie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej lotniska.

Wynajem samochodów:

Lotnisko oferuje możliwość wynajmu samochodów. Usługi są oferowane przez następujące firmy: Avis, Budget, Enterprise, Hertz, National, Thrifty, Dollar, Alamo. Biura wypożyczalni znajdują się na terenie parkingowym na poziomie zerowym.

Informacja lotniskowa:

Na terenie terminalu znajduje się punkt informacji lotniskowej. Wszelkie informację można również znaleźć pod numerem telefonu (514) 394-7377 oraz infolinii: 1 800 465-1213.